Promiňte, ale nenašlo žádnou nemovitost podle vašeho kritéria. Zkuste zadat odlišné kritéria.
Čtvrť a její charakteristika

Na východě hlavního města Prahy se nalézá čtvrť zvaná Koloděje. Patří mezi okrajové části Prahy, tvoří její hranici. Koloděje patří pod městské obvod Praha 9 a správní obvod Praha 21. Sousedí na východě a severovýchodě s Újezdem nad Lesy, na severu a severozápadě s Běchovicemi, na západě s Dubčí, na jihozápadě a jihu s Hájkem u Uhříněvsi. Katastrální území se rozkládá na ploše 375 ha, svoji trvalou adresu zde má 1,4 tisíc obyvatel. Kolodějím zůstal do dnešních dnů původní charakter vesnice, je zde možnost ještě další zástavby především v podobě rodinných domů.

Kulturní památky

Koloděje mají dost dlouhou historii. Spojují se s budováním obchodní cesty z Prahy na východ, protože tu už ve 30. letech 13. století bylo jediné místo, kde se dala přejít říčka Rokytka. Název získala ves od kolářů, kteří zde opravovali kola vozů. Poprvé se zde prameny zmiňují o tvrzi v roce 1346. Hrádek byl ve 2. polovině 16. století přestavěn na zámek. Další přestavby se dočkal v letech 1706-1712. Roku 1806 následovala ještě třetí přestavba, při které byla zbourána věž. Zámek byl po první světové válce zkonfiskován a patřil státu, často sem jezdil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Od roku 1948 zde sídlilo ministerstvo vnitra, jež tu založilo školu Sboru národní bezpečnosti. Později byl zámek předán Klementu Gottwaldovi, který ale více času trávil v Lánech. Po listopadu 1989 opět patří vládě, od roku 1993 ho vláda České republiky využívá k různým reprezentačním účelům. Proto je zámek v současnosti veřejnosti nepřístupný. Dodnes jde o nejvýznamnější kulturní památku v Kolodějích. Druhou památkou je kostel povýšení svatého Kříže postavený roku 1806.

Zábava

Na katastrálním území Kolodějí působí i řada různých spolků, například Klub kolodějských seniorů, dobrovolní hasiči a rybáři, sdružení Zažít spolu, které organizuje různé kreativní dílny a akce. Dále Ateliér Malujeme spolu, který pořádá malířská setkání v jídelně školy. V ulici K jízdárně potom působí místní kolodějská knihovna. V Kolodějích a Běchovicích funguje letní kino. Stále kino je potom nejblíže CineStar na Černém Mostě v OC Černý most. Nejbližší divadlo je U22 v Uhříněvsi.

Příroda

Zelené lokality zde zastupuje především obora náležející k zámku v Kolodějích, která je velmi rozsáhlá. Oborou zároveň teče říčka Rokytka. Rybník V Oboře se nachází přímo na této říčce uprostřed obory. Centrem vesnice vždy býval brod přes Rokytku. Vzhledem k tomu, že jde o okrajovou čtvrť vytvářející hranici Prahy, je zde velké množství zeleně. Jako stvořený k procházkám je i Park Koloděje na okraji vsi. U nedalekých Klánovic je také známý les Vidrholec a Přírodní park Klánovice-Čihadla.

Sportoviště

Samozřejmě se zde nezapomíná ani na sport. Funguje zde Jezdecký klub Koloděje. V ulici V lipách sídlí fotbalový klub FK Slavoj Koloděje. Dále TJ Slavoj Koloděje nabízí florbal, badminton, sálový fotbálek a tenis. Terén v okolí Kolodějí je vhodný k cyklistice, od Stupic k Újezdu nad Lesy tudy vede okružní cyklistická trasa Pražské kolo. Do Dubče má vést také cyklotrasa a stejně tak z Koloděj do Běchovic.

Radnice, zdravotnická střediska, školy

Úřad Městské část Praha-Koloděje sídlí v ulici K Jízdárně. Hodiny pro veřejnost jsou zde každé pondělí od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin a potom každou středu od 8.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 18.00 hodin. V Kolodějích je jedna mateřská škola a jedna základní škola. Obě dvě tyto školy se nacházejí na adrese v Lupenické ulici. Ordinace praktického lékaře se v Kolodějích nachází v ulici K jízdárně.

Nákupní možnosti

Nechybí zde samozřejmě možnosti k nákupům. V sousední Dubči je na Starodubečské ulici prodejna Teska, na Novosibřinské najdete supermarket Lidl. V Malešovské ulici je otevřená prodejna obchodního řetězce Albert.

Doprava

S centrem Prahy a dalšími lokalitami v okolí funguje především spojení ve formě autobusových linek. Jezdí sem linky číslo 111, 269, 303, 329. Linka číslo 111 jezdí ze Skalky do Kolodějí. Autobus číslo 269 propojuje Obchodní centrum Čakovice a Nádraží Uhříněves. Příměstská autobusová linka číslo 303 jezdí z konečné metra Černý Most do Koloděj. Dále je zde ještě linka číslo 329, která odjíždí ze Skalky a míří až do Škvorce. Automobilové spojení zajišťují místní silnice. K Dubči vede místní silnice K Dubči. Spojení s Šibřinou, která je už mimo Prahu tvoří silnice K Šibřině. Ulice K Dubči míří směrem na Dubeč. Rovněž se na okraji Koloděj odděluje silnice do Stupic. Směrem do Újezda nad Lesy míří ulice V lipách. K Běchovicům vede ulice k Běchovicům.

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce

TOPlist TOPlist