COVID-19 a jeho dopady na českou ekonomiku a realitní trh - aktualizace září 2020

12 října, 2020
0 komentářů

AKTUALITY ČESKÉ EKONOMIKY A REALITNÍHO TRHU

Celkový stav české ekonomiky

Je zřejmé, že opatření proti koronaviru přinesou ekonomickou recesi. Ve 2. čtvrtletí 2020 kleslo HDP meziročně o 10,9 %, oproti 1. čtvrtletí šlo o pokles o 8,7 procenta. Před pandemií se v roce 2019 míra nezaměstnanosti pohybovala kolem 2,6 %, v červnu 2020 to bylo již 3,7 %.

“Poroste nezaměstnanost, ta se zatím stále drží na 3,8 %, ale je to kvůli končícím vládním programům na podporu zaměstnanosti. V následujících měsících se bude projevovat efekt odeznění či zmírnění vládních opatření.”

- Lukáš Kovanda, Národní ekonomická rada vlády

Rezidenční trh se vrací zpět na předkoronavirovou úroveň

Na jaře se kvůli celosvětové pandemii trh na pár týdnů v podstatě zastavil, obavy z dlouhodobého výrazného poklesu poptávky po bytech se ale nevyplnily.

Zájem o rezidenční nemovitosti neklesl, naopak stále roste. Po uvolnění restrikcí přípravy i výstavby projektů pokračují a developerské společnosti na trh dávají nové zajímavé projekty.

Developerská společnost JRD například prodala za první polovinu roku 2020 nemovitosti v celkové hodnotě přes 1 miliardu Kč. Tato hodnota překonala obrat společnosti za celý rok 2019.

Změny v legislativě

“Zásadním problémem výstavby v Praze je nesmírně komplikovaný a zdlouhavý povolovací proces. Průměrná doba pro získání povolení činí více než sedm let.“

- Martin Svoboda, JRD Development

Situaci by mohlo zlepšit schválení nového znění stavebního zákona v polovině příštího roku, to by mělo povolování staveb urychlit. Povolení by pak bylo vydáno za 60 dnů a do 1 roku i z přezkumem.

V září bylo poslaneckou sněmovnou schváleno zrušení daně z nabytí nemovitosti, kterou platil kupující ve výši 4 % z pořizovací ceny nemovitosti, díky tomu by se měly vyrovnat rozdíly mezi koupí nového bytu od developera, která dani nepodléhala, a bytu z druhé ruky.

Může Vás zajímat:  Proč i přes krizi ceny nemovitostí neklesají?

Změny preferencí ve výběru bydlení

Situace kolem pandemie koronaviru zvedla zájem o rodinné domy a bydlení se zahradou. Poptávka po rodinných domech je vysoká dlouhodobě, současná situace, zkušenost s karanténou, homeoffice a omezení cestování zájem o vlastní prostor k trávení času v exteriéru zvýšil.

Větší zájem je hlavně o rodinné domy, byty s předzahrádkou, případně s terasou, na území Prahy.

Homeoffice

“Je možné, že v době postcovidové bude do kanceláře denně docházet jen 25 procent pracujících.“

– Jana Prokopcová, vedoucí týmu průzkumu trhu v CBRE

V roce 2019 pracovalo denně z kanceláře 63 % lidí. Dnes již mnoho firem plánuje v budoucnu využívat méně kancelářských prostor a homeoffice zařadit do své běžné pracovní rutiny.

Tato změna bude mít dopady nejen na trh s kancelářskými budovami. Na rezidenční nemovitosti budou kladeny větší nároky z hlediska uzpůsobení pro práci z domova, například dispoziční uspořádání bytu s oddělenou pracovnou či požadavky na akustickou pohodu interiéru.

Budoucnost krátkodobých pronájmů typu Airbnb

Krátkodobé pronájmy zacílené na turisty přes portály typu Airbnb nebo Booking v současné situaci nefungují a v následujících měsících tomu pravděpodobně nebude v celé Evropě ani v Praze jinak.

V Praze prozatím od jara začaly tyto byty ředit nabídku pronájmů, ale zůstává otázkou, co s nimi jejich majitelé udělají do budoucna, pokud se ukáže, že restrikce omezí cestovní ruch na delší dobu nebo že není dostatek spolehlivých nájemců, kteří by byli ochotni si v těchto lokalitách byt pronajmout dlouhodobě.

ZipRealty report 1Q-2Q/2020

Článek je součástí reportu serveru ZipRealty, který mapuje dění na českém trhu s rezidenčními nemovitostmi a developerskými projekty se zaměřením na dopad pandemie COVID-19 na něj. Celý report je k dispozici zde.

Zanechat komentář