Aktuální situace na trhu nemovitostí: listopad 2021

6 listopadu, 2021
0 komentářů

Obavy z inflace a nedostatek jiných rozumných investičních příležitostí nutí lidi i navzdory vysokým cenám ukládat úspory do nemovitostí. Tento trend podporují i relativně nízké sazby hypoték. Výsledkem je historicky nejnižší nabídka nemovitostí.

Nové byty v Praze až za 160 000 korun za metr čtvereční

Enormní poptávka a zcela nedostatečná nabídka bytů v hlavním městě zdražily ve třetím čtvrtletí již tak vysoké ceny nových bytů. Marcel Soural, šéf společnosti Trigema dodává, že se situace ohledně nabídky dramaticky nezlepší, cenový růst bude pravděpodobně i nadále pokračovat.

V Praze se ve třetím čtvrtletí nabízelo historicky nejméně bytů, a to pouze 2 750 jednotek. O rok dříve ve stejném období byla nabídka téměř dvojnásobná. Situace v předcházejících letech byla také mnohem pozitivnější. Mezi roky 2018 až 2020 bylo k dispozici průměrně 5050 volných bytů.

Realitní trh dosahuje rekordních prodejů

Zájem o nemovitosti z důvodu zrychlující inflace a chybějících možností, jak bezpečně a s rozumným výnosem investovat, dál roste. Za prvních osm měsíců letošního roku bylo v Praze prodáno 6 100 nových jednotek, tedy o 300 bytů více než za celý rok 2020. Odhad celkových prodejů nových bytů v hlavním městě za letošní rok je 6000 až 7000 jednotek.

Praha je a stále bude atraktivním místem k bydlení a práci. Investice do nemovitosti je zde považována v podstatě za bezrizikovou. Z toho vyplývá enormní zájem o pražské byty.

Dvě třetiny transakcí se platí v hotovosti

Jaký je podíl investičních nákupů versus pořízení nemovitosti pro vlastní bydlení není snadné odhadnou. Marcel Soural odhaduje podíl investičních nákupů na 40 až 50 %. Pouze jedna třetina transakcí se realizuje prostřednictvím hypotéky, další dvě třetiny jsou zaplaceny v hotovosti. Také skutečnost, že dlouhodobě nejoblíbenější dispozicí jsou byty 2+kk, které se na celkových prodejích podílí 40 % a které se nejlépe pronajímají signalizuje, že se v tomto případě jedná většinou o investory.

Může Vás zajímat:  Ceny bytů i sazby hypoték rostou. Realitní trh zpomaluje

Rostoucí ceny ve stavebnictví přispívají ke zdražování

Ceny bytů se dál zvyšují i z důvodu zdražování stavebních materiálů a prací. Na konci třetího kvartálu se ceny za metr čtvereční nového bytu v Praze zvýšily o 7 % a průměrná prodejní cena se vyšplhala na 126 409 korun. Meziročně jde o nárůst o 15 %.

Zjednodušit a zrychlit novou výstavbu se stále nedaří

Dušan Kunovský, Šéf největší české developerské společnosti Central Group poznamenává, že je nezbytné, aby se zjednodušily povolovací procesy, jinak se výstavba nových projektů nezrychlí.

Marcel Soural ze společnosti Trigema tuto situaci příliš optimisticky nevidí. Podle něj se v této oblasti podmínky nelepší. Nový stavební zákon má za cíl vyřešit problém závislosti stavebních úřadů na samosprávě. Nová vláda zákon zřejmě pozmění či upraví a je možné, že města a obce budou moci i nadále výstavbu významně ovlivňovat.

Je z důvodu vysokých cen řešením nájemní bydlení?

Marcel Soural dále poznamenává, že současné vysoké ceny pražských nemovitostí v podstatě eliminují zájemce o vlastní bydlení. Za těchto podmínek je podle něj jedinou možností alespoň částečný přechod od vlastnického k nájemnímu bydlení. Tato situace je běžná ve většině velkých měst západní Evropy. V Česku je tento trend teprve na počátku. Z 650 000 bytů, které jsou v Praze k dispozici je přibližně jen třetina určena k pronájmu. V poslední době se o segment nájemního bydlení začínají zajímat velcí institucionální investoři, kteří prozatím vlastní v Praze pouhých 3000 nájemních bytů.

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář