Aktuální stav trhu s rezidenčními nemovitostmi - květen 2021

12 května, 2021
0 komentářů

Úrokové sazby hypoték se odrazily ode dna. Kdo zatím ideální nemovitost nenašel, je nyní ochoten přistoupit ke kompromisu, jen aby získal úvěr za současných podmínek

Oproti očekávání části veřejnosti i odborníků je realitní trh jeden z mála segmentů ekonomiky, který pandemie koronaviru zatím nepostihla. Ve stále nejasné situaci ohledně zdravotního a ekonomického vývoje se lidé, kteří chtějí zhodnotit své úspory a ochránit je proti inflaci rozhodují o koupi nemovitosti.

Úspory uložené v nemovitosti se dlouhodobě zhodnocují

Pro většinu drobných investorů je to v podstatě jediná rozumná alternativa, neboť se jedná o hmotné aktivum, jehož cena v čase až na ojedinělé výkyvy neustále roste. Také nízké úrokové míry hypoték, které se stále ještě drží pod hranicí 2 % k tomuto kroku v podstatě vybízejí.

Za první čtvrtletí letošního roku si podle Hypoindexu společnosti Fincentrum lidé od bank půjčili na bydlení téměř 100 miliard korun. Jen za březen poskytly banky 14 401 úvěrů za téměř 45 miliard korun. Letošní březen tedy překonal i doposud rekordní listopad roku 2016, kdy banky poskytly co do počtu úvěrů sice o 15 hypoték méně, v peněžním vyjádření je ale rozdíl mezi těmito dvěma měsíci téměř 15 miliard korun.

Nové hypotéky nejen za účelem koupi nemovitosti, ale i na refinancování stávajícího úvěru

Průměrná výše hypotéky vzrostla za první tři měsíce letošního roku téměř o 100 tisíc na 3 105 568 korun. Velkou část poskytnutých hypoték tvoří refinancování, které u některých bank dosahuje až 50 % poskytnutých úvěrů.

Od začátku letošního roku začaly banky opatrně zvyšovat úrokové sazby hypoték, což v následujících měsících realitní trh s velkou pravděpodobností poněkud přibrzdí. Na začátku roku se jednalo o nárůst o jednu desetinu procenta jednou do měsíce, ovšem v poslední době některé banky zvýšily úrokovou sazbu během jednoho měsíce i čtyřikrát.

Může Vás zajímat:  Ceny ve stavebnictví i realitách stále rostou

Na ideální nemovitost nyní již nikdo nečeká

Lidé, kteří se rozhodli volné finanční prostředky investovat do nemovitosti, ale dosud si nevybrali, jsou nyní pod tlakem. V očekávání zvyšujících se úrokových sazeb hypoték jsou mnozí ochotni přistoupit ohledně nároků na nemovitost ke kompromisu, jen aby ještě využili levných hypoték se sazbou kolem 1,94 %, kterou některé banky stále ještě nabízejí.

Růst ceny peněz na mezibankovním trhu ovlivňuje výši hypotečních sazeb

Sazby hypoték již většina bank zvýšila. Mezi prvními byla v březnu Air Bank, MBank, dále také Sberbank, skupina ČSOB a Komerční banka. V dubnu tento trend následovala i Fio banka. Jedním z důvodů zvyšování úrokových sazeb hypoték je dlouhodobý růst sazeb, za které si finanční instituce obstarávají na mezibankovním trhu prostředky na poskytování hypotečních úvěrů.

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí v tomto roce?

Jak již bylo zmíněno, průměrná výše hypotéky se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila téměř o 100 tisíc korun. To naznačuje, že růst cen nemovitostí zatím nepolevil. Navíc podle dat Českého statistického úřadu klesá počet dokončovaných bytů a zároveň i množství nově stavěných bytů. Tato situace se zanedlouho odrazí v nižší nabídce nových bytů, což tlak na růst cen ještě zesílí.

 

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář