Brno bojuje s vysokými nájmy, v Praze řeší pravý opak

2 dubna, 2021
0 komentářů

Největší podíl nájemních bytů je v Praze, kde přesahuje 30 procent. Na druhém konci stojí kraj Vysočina. Tam platí nájem méně než 10 procent domácností. Zatímco v hlavním městě je stále levněji, na Moravě se prudce zdražuje.

V Brně nájmy strmě rostou

Bydlení v nájmu nabírá v České republice na síle. Investorů přibývá, stejně tak těch, kteří nesplňují přísné podmínky bank pro získání hypotéky. Vlastní finanční prostředky lidé nemají a potřebují čas, aby našetřili dostatečnou částku nutnou k pořízení nemovitosti. Ceny nájmů se dlouhodobě zvyšují a zákon majitelům bytů umožňuje v pravidelných časových odstupech částku navyšovat.

Nejkritičtější je situace v Brně, Ostravě a v Pardubicích. Jde o velká města, která nabízí veškerou občanskou vybavenost, dobré pracovní uplatnění a mzdové podmínky. Nájmy se v Brně zdražily za rok o čtyři procenta. To odpovídá 263 korunám za metr čtvereční. Byt s dispozicí 2 + kk s výměrou do šedesáti metrů, o kterou je dlouhodobě největší zájem, atakuje výší nájmu šestnáctitisícovou hranici. Nutno připočíst náklady na energie, údržbu společných prostor, poplatky pro fond oprav a pojištění bytové jednotky.

Ceny v Praze klesají

Praha tento trend nenásleduje a nájmy se pozvolna snižují. Byt nebo dům s několika jednotkami představoval z dlouhodobého hlediska velice dobrou a stabilní investici. Dění z minulého roku ale zasáhlo do trhu realit a v hlavním městě se ceny nájmů už několik měsíců propadají. Pronajímatelé neměli jinou možnost, snížená činže představovala jediný způsob, jak v co nejkratším čase a v nejisté době najít nájemce a zajistit si stálý příjem.

Za tento propad může omezení krátkodobých nájmů. Centrum Prahy se muselo přizpůsobit nové situaci a byty z turisticky vyhledávaných částí města se dostaly na trh pro dlouhodobé pronájmy. Většina ubytovacích platforem omezila svůj provoz a zájemcům o bydlení se naskytla jedinečná možnost získat bydlení v lokalitě, která je běžně nedostupná. Zároveň ale vznikl tlak na úpravu cen. Jenom v Praze díky tomu klesla průměrná částka za metr čtvereční na 298 korun.

Může Vás zajímat:  Vlastní bydlení versus pronájem. Co se vyplatí?

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář