Bydlení v bytě či domě, pro co se rozhodnout?

20 srpna, 2021
0 komentářů

Většina lidí, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení na hypotéku, si tímto na sebe berou závazek splácení na příštích 30 let. Je proto nutné si dobře ujasnit co vlastně chceme, potřebujeme a co si finančně můžeme dovolit.

Dům se zahradou nebo byt v centru

Kromě našich budoucích potřeb je pro výběr důležité i to, na co jsme zvyklí od dětství. Kdo vyrostl v rodinném domě se zahradou, může se cítit v menším městském bytě stísněný.  Kdo naopak prožil dětství v bytě, nemusí mít potřebu ani chuť starat se o mnohem větší dům a zahradu.

Je dobré si uvědomit, jaké je naše pracovní vytížení, jak po práci chceme relaxovat a kolik volného času nám zbyde na údržbu nemovitosti. Pro pracovně vytížené jedince, kterým příliš volného času nezbývá, může být nejlepším řešením například byt v developerském projektu s krátkou dojezdovou vzdáleností do zaměstnání.

Kdo má ale možnost pracovat většinu času z domova, preferuje klid a ocení, že se ve volné chvilce může zrelaxovat na zahradě, spíš zvolí bydlení v rodinném domě na okraji Prahy, který pořídí pravděpodobně za stejnou cenu jako mnohem menší byt v centru.

Co může nabídnout byt v centru města

Velikost bytu samozřejmě záleží na finančních možnostech. Nikdy ale nenabídne tolik prostoru jako rodinný dům. Pokud má člověk profesi, kterou nelze vykonávat z domova a je navíc pracovně opravdu vytížený, je městský byt pravděpodobně lepší volba a nabídne vám následující výhody:

  • Bydlení v oblasti s kompletní občanskou vybaveností jako jsou obchody, služby, vzdělávací instituce nebo zdravotní péče
  • Veřejnou dopravou se rychle dostanete do jakékoliv části města
  • Snadno dostupná jsou různá kulturní zařízení a akce včetně mimoškolních aktivit pro děti
  • Přízemní byty s předzahrádkou nabízí možnost relaxace na čerstvém vzduchu v relativním soukromí
  • Relativně snadná údržba, o kterou se stará společenství vlastníků
Může Vás zajímat:  Investiční nemovitost zhodnotí úspory i v době ekonomické recese

Byt nenabízí absolutní soukromí. Vždy je třeba brát ohled na sousedy, a ty si, jak je známo člověk nevybírá.

Ne každá lokalita má v blízkosti například městský park. Výlet do přírody si budete muset předem naplánovat a zorganizovat.

Výhody rodinného domu na okraji Prahy

  • Mnohem větší prostor a soukromí za stejnou cenu jako byt v centru města
  • Bydlení v zeleni či blízko přírody s možností volnočasových aktivit například v blízkém lese nebo u rybníka, cyklostezky, turistické trasy
  • Zahrádka vám dá příležitost pěstovat si vlastní ovoce a zeleninu. Možností může být i zahrádka k relaxaci pouze s okrasnou zelení nenáročná na údržbu, kde si navíc můžete nechat instalovat třeba bazén
  • Absolutní soukromí, nemusíte brát ohled na sousedy v domě

Důležitým faktorem při výběru lokality je dostupnost do centra města. Pokud pracujete z domova, pravděpodobně se dennímu dojíždění vyhnete. Ostatní členové rodiny už takové štěstí mít nemusí. Děti musí jezdit denně do školy a mohou se chtít věnovat mimoškolním aktivitám. Návštěvu kulturních zařízení a aktivit ve městě si budete muset naplánovat a zorganizovat. Proto je velká poptávka po bydlení v lokalitách blízko vlakové zastávky s přímým spojením do centra.

zdroj: trigema.cz

Zanechat komentář