Bydlení v cenově nejdostupnějších regionech zdražuje nejrychleji

21 září, 2021
0 komentářů

Z analýzy společnosti FérMakléři.cz vyplývá, že ve druhém čtvrtletí vzrostly ceny bytů z větších měst nejvíce v Ústí nad Labem, a to o 40 %. Naproti tomu nejmenší růst cen (11,2 %) zaznamenala Praha.

V analýze byly zpracovány údaje o cenách bytů v osmi největších městech Česka (Liberec nebyl ve statistice kvůli chybějícím údajům zahrnut). Pandemie se na realitním trhu projevila spíše pozitivně. Většina lidí si práci udržela a v době lockdownu dokonce významně narostly úspory. Kupujícím navíc nahrává nízká sazba hypoték. Tato situace se na trhu nemovitostí projevila dlouhodobým růstem cen.

Ceny rostly nejvíce v nejlevnějších a investory dosud opomíjených regionech

V hlavním městě, kde jsou ceny nejvyšší, je průměrná cena za metr čtvereční 113 253 korun. Celorepublikově nejlevněji lze pořídit byt v Ústí nad Labem, a to za 31.316 korun za čtvereční metr. V Ústeckém kraji, kde jsou ceny hluboko pod průměrem zbytku České republiky, je tedy značný potenciál dalšího cenového růstu.

Z ostatních regionů vzrostly ceny nejvíce v Ostravě (38,4 %), Hradci Králové (30,5 %) a Brně (27,4 %). Kromě Prahy zaznamenala nejnižší cenový růst Plzeň (18,6 %).

Nejdražší bydlení je hned po Praze v Brně (89 373 Kč), Hradci Králové (69 806 Kč) a Olomouci (59 713 Kč za metr čtvereční). Druhým nejlevnějším velkým městem je Ostrava, kde je stojí metr čtvereční průměrně 40 595 korun.

Růst cen nemovitostí pokračuje. Za posledních pět let zdražily byty o více než tři čtvrtiny

Také statistika společnosti Deloitte potvrzuje zmiňovaný trend vývoje cen bytů v Česku. V prvním čtvrtletí letošního roku se zvýšily ceny ve velkých městech průměrně o 19 % na 77 800 korun za metr čtvereční. Jedná se o nejrychlejší cenový růst za posledních pět let. Od konce roku 2015 byty zdražily průměrně o 86 %. Důvody jsou dobře známé – trvale nízká nabídka, rostoucí ceny pozemků, materiálů, stavebních prací, složitá legislativa a pomalé povolování staveb.

Může Vás zajímat:  Jaký je stav trhu s byty mimo Prahu?

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář