Bydlení zdražuje na všech frontách - nájmy, hypotéky i stavby

21 dubna, 2022
0 komentářů

První čtvrtletí roku 2022 se nese v duchu zdražování bydlení, a to napříč typy bydlení. Vzrostly nabídkové ceny bytových jednotek ve všech krajských městech a zároveň se zdražovaly i nájmy. K tomu se navíc připojilo i zdražení hypoték. Zájem o nákup nemovitostí ale přesto v Česku nepolevuje.

Nemovitosti meziročně zdražily o desítky procent

Nabídkové ceny starších bytů meziročně vzrostly o desítky procent, a to jak u menších bytů o dispozici 2+kk či 2+1, tak i u těch větších, o dispozici 3+kk nebo 3+1. Nárůst cen o desítky procent zaznamenala všechna krajská města, k nejrazantnějšímu navýšení cen došlo v Ústí nad Labem, kde byly ceny v celorepublikovém srovnání dlouhodobě nejnižší.

Nejvíce zdražily byty na severu Čech

K největšímu zdražení meziročně došlo u bytů v Ústí nad Labem, kde stouply ceny menších bytů o dispozici 2+kk nebo 2+1 v osobním vlastnictví o 60 procent. Zatímco na jaře 2021 zde stál metr čtvereční bytu 30 tisíc korun, letos je to téměř 47 tisíc korun.

„Ústí je z hlediska koupě bytů dlouhodobě vhodnou lokalitou i pro pronájem a i přes největší nárůst prodejních cen si svou pozici zatím zachovává,“ říká manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz Hana Kontriš.

Druhé největší zdražení, konkrétně o 47 procent, zaznamenaly byty v Českých Budějovicích, a o 40 procent zdražily byty v Karlových Varech. Naopak nejmenší změna nastala v cenách bytů v Praze. Zde došlo k navýšení pouze o 17 procent. O třetinu stouply ceny bytů v Pardubicích a Olomouci, o malinko více v Ostravě, Hradci Králové nebo Jihlavě.

Nejdražší je Praha, Brno a Hradec Králové

Aktuálně nejvyšší ceny bytů jsou v Praze, kde je aktuální cena 131,5 tisíce korun za metr čtvereční. Průměrný dvoupokojový byt o rozloze 60 metrů čtverečních zde aktuálně koupíte za 5,3 milionu korun, přičemž ještě loni to mohlo být okolo 4,5 milionu korun. Na druhém místě jsou pak ceny bytů v Brně, kde stojí metr čtvereční v průměru 110 tisíc korun. Další příčky pak obsadil Hradec Králové a České Budějovice. Naopak nejlevnější byty jsou v rámci krajských měst v Ústí nad Labem, Ostravě a Karlových Varech. Do tří milionů si aktuálně lze pořídit čtyřicetimetrový byt v Ústí nad Labem, Plzni, Liberci, Jihlavě, Zlíně, Ostravě a Karlových Varech.

Může Vás zajímat:  Byty v developerských projektech zdražily až o třetinu

Více zdražovaly malé byty

Rapidnější zdražení přitom postihlo menší byty. „Ceny kvalitativně srovnatelných bytů za metr čtvereční jsou u bytů menší velikosti ve stejných lokalitách zpravidla vždy vyšší než u větších bytů. Rozdíl ceny je aktuálně nejmenší ve Zlíně a Ostravě, kde investoři nemusí tolik hledět na výhodnost investice dle metráže jako v jiných krajských městech,“ komentuje Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz. Naopak největší rozdíl v cenách za metr čtvereční u malých a velkých bytů evidují České Budějovice, kde je rozdíl okolo 18,5 tisíce korun.

Ceny nájmu porostou i dál

Trend zdražování bydlení lze přitom očekávat i nadále, což bude platit jak pro nákup nemovitostí, tak i pro jejich pronájem. A to i přesto, že v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly nájmy v šesti krajských městech hned dvouciferným tempem. Nejvíce zdražilo nájemné v Českých Budějovicích, Praze a Brně, nejméně naopak v Plzni.

„Již před zahájením války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájemního bydlení. Válka tento proces dále urychlí, když způsobí silnější inflaci, přísnější měnovou politiku a zpomalení výstavby,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Zatímco na začátku roku odborníci předpokládali růst nájmů v letech 2022 a 2023 o pětinu, nyní, s ohledem na konflikt na Ukrajině, počítají spíše s třiceti procenty.

„Aktuálně pozorujeme stoupající zájem o nájemní bydlení a čekáme, že tento trend bude ještě sílit. Důvodem je příchod ukrajinských uprchlíků, kteří hledají dostupné nájemní bydlení ve větších městech. I vzhledem ke stoupající ceně nemovitostí v posledním roce a zvyšujícím se úrokům hypoték se dá předpokládat, že se mnoho lidí začíná spíše klonit k využívání bytů na pronájem, protože pořízení vlastního bydlení se pro ně stalo finančně nedostupným,“ uvádí Hana Kontriš.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář