Bydlení zdražuje rychleji než dříve

14 ledna, 2022
0 komentářů

Ceny rezidenčních nemovitostí ve třetím čtvrtletí rostly opět rychleji a rychlost zdražování doslova překonává rekordy. Například pozemky meziročně zdražily o více než dvacet procent, což je největší nárůst za poslední dekádu. Přesto poptávka po nemovitostech stále neklesá.

Třetí čtvrtletí trhalo rekordy

Zatímco roční rekordní nárůst cen o 21,9 procenta si ve třetím čtvrtletí vydobyly pozemky, kvartální rekordní nárůst cen zaznamenaly byty – a to konkrétně o pět procent během jediného čtvrtletí. Nejvíce přitom zdražování poznamenalo středně velké byty o dispozicích 2+1 a 2+kk v krajích Moravskoslezském, Ústeckém a Jihomoravském. U cen rodinných domů i pozemků pak bylo navýšení velmi podobné – okolo pěti procent.

Proč rostou ceny nemovitostí

Důvodem, proč ceny nemovitostí stále rostou, je především přetrvávající vysoká poptávka, za kterou nabídka dalece zaostává. Svou roli pak hraje i velmi pomalý schvalovací proces týkající se staveb, který v Česku přetrvává. Dalším aktuálním důvodem je pak růst cen stavebních materiálů i prací.

„Třetí kvartál letošního roku je spojen s počátkem růstu úrokových sazeb a obavou z budoucího zdražování, které poháněly vzhůru poptávku po všech typech nemovitostí. Tempo růstu cen proto bylo ve všech kategoriích znovu rekordní. Tento efekt bude pravděpodobně pokračovat i v posledním kvartálu, ale potom by se do cen nemovitostí měla již více promítnout aktuální situace na hypotečním trhu, kdy dochází k rychlému nárůstu úrokových sazeb,“ vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

V příštím roce bude zdražování pomalejší

Odborníci pro rok 2022 očekávají snížení poptávky po bydlení vlivem navýšení úrokových sazeb u hypoték. Na druhou stranu, poptávka bude i nadále převyšovat nabídku, a připočteme-li zdražení stavebního materiálu i energií, nelze očekávat snižování cen. Developeři proto počítají se zpomalením navyšování cen nemovitostí v roce 2022, přičemž meziročně by mělo jít jen o několik málo procent. Nejdramatičtější zdražování se přitom očekává u stavebních pozemků, po kterých je aktuálně největší poptávka.

Může Vás zajímat:  Větší zdražení nemovitostí přijde na jaře

Zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář