Bytů na prodej je málo, zájem Čechů je stále vysoký

30 ledna, 2022
0 komentářů

Ačkoliv současná situace na trhu s byty, kde vládnou vysoké prodejní ceny, výrazně nahrává prodejům, realizovaných obchodů je jen velmi malé množství. Důvod je prostý. Poptávka Čechů vysoce převažuje nabídku a prodejci jsou často buď váhaví, nebo již nemají co nabídnout.

Během pandemie Češi šetřili

Přestože by aktuální raketově rostoucí ceny nemovitostí i rostoucí hladiny úrokových měly vést k omezení poptávky, opak je v Česku stále pravdou. Češi totiž nemovitosti stále vnímají jako skvělou investici a preferují je před jinými variantami. Navíc pandemie pro mnohé domácnosti znamenala spíše prostor pro úspory. „Češi v období pandemie hodně naspořili. Jestliže roční úspory obyvatelstva ke konci prvního čtvrtletí roku 2020 činily zhruba 100 miliard korun, ve stejném období roku letošního to bylo 500 miliard,“ prozrazuje Petr Hána ze společnosti Deloitte.

Investice do bytů Češi milují

Investici do bytů volí řada lidí také jako skvělou ochranu před inflací. „Investiční byty nezřídka zůstávají prázdné, ani tady trh příliš nefunguje. Jejich majitelé totiž sázejí na vzestup kapitálové hodnoty, nikoli na výnosy,“ říká Zuzana Chudoba ze společnosti BTR Consulting s tím, že výnos z nájemného dnes podle ní v případě nových bytů v Praze činí zhruba jen 2,5 procenta. Přesto odhaduje, že přes 60 procent nákupů pražských bytů má právě investiční povahu.

Nabídka pokulhává

Nabídka bytů v Česku přitom dalece zaostává za poptávkou, což pociťují jak zájemci z řad jednotlivců, tak i institucionální investoři. „Poptávka je enormní, kupci developery doslova atakují!“ popisuje stále se horšící situaci Tomáš Běhounek z advokátní kanceláře bnt attorneys in CEE.

Podle statistik společnosti Deloitte se na začátku července 2020 v Praze nabízelo 6179 nových bytů v celkové hodnotě 47,5 miliardy korun, zatímco letos v červenci to bylo už pouze 3543 bytů za celkem 29,2 miliardy korun. V rámci celé republiky šlo pak o 10 686 bytů za 65,1 miliardy v roce 2020 a 7 358 bytů za 44,7 miliardy korun letos v létě.

Může Vás zajímat:  V Česku se od konce devadesátých let nejintenzivněji stavělo v Praze. Z horských středisek drží rekord obec Říčky v Orlických horách

Zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář