Byty v Praze zdražily meziročně o 30 procent

28 května, 2022
0 komentářů

O čtvrtinu nižší nabídka bytů a prudké zdražení cen vstupů ve stavebnictví způsobilo meziroční zdražení bytů v Praze o 30 procent. Průměrná cena za metr čtvereční u nových prodaných bytů tak nově vzrostla na 145 749 korun.

Nabídka už tři roky stagnuje

Nabídka bytů v Praze se již třetím rokem pohybuje okolo hranice 3 tisíc nových bytů, což je oproti poptávce zoufale málo. Jen za první měsíce letošního roku se v Praze prodalo 1050 nových bytů, ovšem jejich nabídku se kvůli zdlouhavému procesu schvalování v oblasti stavebnictví nedaří průběžně doplňovat.

„V prvním kvartále roku se vyprodaná nabídka jen slabě doplnila, aby ale uspokojila dlouhodobé tržní potřeby, musela by být alespoň trojnásobná. Češi mají nadále o koupi nového bydlení zájem, z průzkumu víme, že i v této nejisté době je nemovitost považována za nejbezpečnější a nejvýnosnější typ investice. Proti uspokojení poptávky ale stojí zdlouhavé povolování nové výstavby, k jehož zefektivnění zatím nedochází. Často zmiňované nájemní bydlení tuto skutečnost nevyřeší, nabídku pouze částečně doplní,“ hodnotí Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Zdražují i vstupy

Kromě nízké nabídky pak cenu pražských bytů šroubuje nahoru i zdražování veškerých vstupů –stavebního materiálu, energií i stavebních prací. Zdražení materiálu mimo jiné souvisí s narušením dodavatelsko-odběratelských vztahů v souvislosti s válkou na Ukrajině. Některé stavební komponenty zdražily o desítky, jiné ale i o stovku procent.

„Rostoucí ceny bytů bohužel kopírují současnou situaci, kdy je na trhu nejméně nových bytů za posledních deset let. Zároveň se do rostoucích cen bytů promítly i eskalované ceny všech vstupů: komodit, energií, úroků nebo lidských zdrojů,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Prodejní cena dohání ceny nabídkové

V případě pražských bytů se na konci prvního čtvrtletí letošního roku prodejní cena (145 749 Kč za metr čtvereční) přiblížila ceně nabídkové, která se na konci čtvrtletí vyšplhala na částku 149 255 Kč za metr čtvereční. Nabídkové ceny nových pražských bytů se přitom v předchozím období dlouhodobě držely 5 až 10 procent nad úrovní cen prodejních.

Může Vás zajímat:  Starší byty v Praze se zhodnotily v loňském roce téměř o 20 %

Počet prodaných nových bytů v Praze v prvním čtvrtletí letošního roku přitom dosáhl počtu 1050, což je nejméně od druhého čtvrtletí roku 2020, kdy se jich prodalo 1 100.

Zdroj: trigema.cz

Zanechat komentář