Ceny bytů i sazby hypoték rostou. Realitní trh zpomaluje

16 listopadu, 2021
0 komentářů

Za poslední čtvrtletí se prodalo pouze 1350 nových bytů. Podle společné analýzy firem Central Group, Trigema a Skanska jde ve srovnání s předchozím čtvrtletím o největší pokles za posledních 10 let. Odborníci předpokládají, že se cenový růst přinejmenším zbrzdí.

Zvýšení základní úrokové sazby ČNB se odrazilo v rostoucích sazbách hypoték

Díky rostoucí inflaci a nízkým sazbám hypoték realitní trh od konce loňského roku neustále rostl. Zájem o nemovitosti byl enormní i navzdory vysokým cenám a banky nestačily vyřizovat žádosti o hypotéky. V posledním čtvrtletí klesl zájem o nemovitosti téměř o polovinu. Důvodem bylo razantní zvýšení základní úrokové sazby ČNB a v důsledku toho i zvýšení sazeb hypoték. Odborníci jako například ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek očekávají, že by ceny mohly stagnovat, nebo se jejich růst alespoň výrazně zpomalí.

Ceny nemovitostí pravděpodobně dál porostou, zvyšují se totiž ceny vstupů

Šéf skupiny Trigema Marcel Soural zatím důvod ke zpomalení zdražování nevidí. Ceny materiálů a stavebních prací se velice rychle mění a developeři si pro realizaci projektů musí vytvořit finanční rezervu, což opět znamená rostoucí ceny. Koncem září vzrostly nabídkové ceny bytů v developerských projektechPraze až na 160 000 korun za metr čtvereční.

Výnosnost investičních bytů při současných cenách značně klesá

Libor Ostatek ale poznamenává, že skutečné prodejní ceny budou nižší než avizovaná hranice 160 000 korun za metr čtvereční. Většině investorů se při současných vysokých cenách nemovitostí, relativně nízkých nájmech a rostoucích sazbách hypoték investice přestává vyplácet, což může přimět developery k určitému kompromisu.

Situace ohledně vývoje cen materiálů a stavebních prací by se mohla do příštího léta stabilizovat

Ve třetím čtvrtletí se průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v Praze vyšplhala na 125 000 korun. Kromě letošní enormní poptávky po nemovitostech se dramaticky zvyšují ceny vstupů, tedy pozemků, materiálů a stavebních prací. Tato situace velice pravděpodobně přispěje k dalšímu, byť pomalejšímu růstu cen.

Může Vás zajímat:  Průměrné sazby hypoték se razantně zvýší. Současnou nízkou úroveň udržují nezpracované žádosti

Marcel Soural ze skupiny Trigema předpokládá, že by se situace kolem nedostatku a zvyšujících se cen materiálů mohla během první poloviny příštího roku stabilizovat. To by pomohlo k uklidnění na realitním trhu.

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář