Ceny bytů rostou i navzdory vyšším sazbám hypoték

4 července, 2021
0 komentářů

Současná neúměrně vysoká cena bytů v porovnání s příjmy obyvatel v Česku souvisí kromě jiného s nedostatečnou nabídkou. Tento trend se nejvíce projevuje v hlavním městě, kde se podařilo za první čtvrtletí letošního roku povolit výstavbu 1 111 nových bytů. Ve srovnání s rokem 2020 jde o pokles o 40 %.

K růstu cen nemovitostí přispívá zdražování vstupních nákladů

Také rok 2020 byl ohledně bytové výstavby ve srovnání s předchozími lety podprůměrný. Kromě pomalých povolovacích procesů byl příčinou poklesu nedostatek kvalifikovaných pracovníků a stavebních materiálů v důsledku částečného zastavení výroby v době pandemie.

Stavební materiály, které byly na skladech se dávno vyčerpaly a nové dodávky trvají místo obvyklých týdnů celé měsíce. Ceny materiálů tak rychle rostou a s nimi se zvyšuje i cena stavebních prací. Zahraniční dělníci pracující ve stavebnictví v Česku se totiž v době pandemie museli vrátit do domovských zemí.

Zdražování surovin postihlo velkou většinu firem

Svaz průmyslu a obchodu provedl průzkum podle kterého 91 % oslovených firem zaznamenalo během uplynulých šesti měsíců zvýšení cen surovin potřebných pro výrobu. Polovina společností již promítla zvýšené náklady do cen výrobků a další 30 % firem se k tomuto kroku chystá. Navíc má 44 % firem nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Ceny na realitním trhu zřejmě porostou po celý letošní rok

Pokud ke zmíněným faktorům připočteme vysokou poptávku po nemovitostech pro vlastní bydlení i jako investiční příležitost a stále ještě levné hypotéky je zřejmé, že i přes částečné ochlazení trhu se budou ceny nemovitostí v průběhu tohoto roku pravděpodobně i nadále zvyšovat.

zdroj: stavebni-forum.cz

Může Vás zajímat:  Ceny bydlení v Česku navzdory pandemii rostly. Jaká města zdražila nejvíce?

Zanechat komentář