Ceny bytů v Česku se zvyšují i ve třetím čtvrtletí letošního roku. V Praze je růst nejpomalejší

12 srpna, 2021
0 komentářů

Vysoká poptávka po bytech přispěla za posledních 9 let k nepřetržitému růstu cen. Makléř realitní kanceláře RE/MAX Iztok Toplak vypracoval analýzu růstu cen bytů, která vychází z reálně uzavíraných smluv o prodejích, které se budou realizovat v příštích týdnech. Průzkum nezahrnuje nabídkové ceny nových developerských projektů. Analýza se zaměřuje na starší byty, které tvoří dvě třetiny domácí nabídky.

V Praze rostou ceny stabilně, rychlejší růst je ale v regionech

V hlavním městě rostou ceny nepřetržitě již od roku 2012 a růst, i když výrazně pomalejší, bude pokračovat i v letošním roce.

  • Průměrná cena staršího bytu v cihlovém domě dosáhla historické hodnoty 110 000 korun za metr čtvereční plochy. V panelových domech je cena čtverečního metru o 20 tisíc korun levnější, tedy 90 000 korun. Růst cen bude i nadále pokračovat.
  • Z průzkumu Iztoka Toplaka vyplývá, že by cena za metr čtvereční v Praze měla ve třetím čtvrtletí přesáhnout 102 000 korun za metr čtvereční. Ve srovnání s prvním čtvrtletí roku 2020 kdy byla cena za metr čtvereční 83 000 korun jde o nárůst o 24 %.
  • Růst cen v hlavním městě předpokládá také analýza největšího českého realitního portálu Sreality.cz. Jen od ledna do května letošního roku vzrostly ceny nově nabízených nemovitostí přibližně o 5 %. Dlouhodobě nejoblíbenější kategorií jsou byty 2+kk.

Nejrychlejší růst cen se očekává v regionech

Podle makléře Iztoka Toplaka dosáhne průměrná realizovaná cena za metr čtvereční bytu v regionech 50 000 korun. V porovnání s obdobím těsně před začátkem pandemie (první čtvrtletí loňského roku) jde o cenový skok o téměř 40 %.

Růst cen pokračuje napříč regiony a v Brně se metr čtvereční staršího bytu nyní prodává za 85 000 korun. Města Plzeň, Kolín a Kladnou jsou sice levnější, cena za metr čtvereční však zde dosáhla již 60 000 korun. Nejlevnějším krajským městem je Ústí nad Labem. Cena za metr čtvereční je relativně nízká, jen 29 000 korun. Ovšem před pandemií se platilo za metr čtvereční pouhých 10 000 korun.

Může Vás zajímat:  Byty v Praze zdražily meziročně o 30 procent

Lidé investují i do rekreačních nemovitostí

V případě chat a chalup je růst cen ještě rychlejší než u bytů. Objekt v dobrém stavu může být používán nejen pro vlastní rekreaci, ale pokud se nachází na atraktivním místě, lze ho v době dovolených také pronajmout.

Česko je v růstu cen nemovitostí v rámci EU na špici

Podle údajů Eurostatu je růst cen realit v Česku v současnosti čtvrtý nejrychlejší na území EU. Ceny se za poslední čtvrtletí roku 2020 zvýšily meziročně o 8,9 %. V prvním čtvrtletí letošního roku to bylo už o 11,9 %.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář