Ceny bytů v EU neustále rostou. Česko bylo ve třetím čtvrtletí roku 2020 na pátém místě

12 dubna, 2021
0 komentářů

Navzdory ekonomickému propadu, který způsobila pandemie koronaviru ceny bytů i v loňském roce razantně rostly nejen v Česku, ale i v ostatních zemích EU. Ve druhém čtvrtletí se pohyboval nárůst cen těsně pod 8 % a ve třetím čtvrtletí se zvýšil až na 8,4 %. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat rostly ceny rychleji už jen v Lucembursku, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Průměrně dosáhl meziroční nárůst cen v EU 5,2 %.

Opatření národních vlád podpořila růst cen nemovitostí v EU

Mnoho lidí na začátku pandemie očekávalo, že trh nemovitostí bude koronavirovou krizí postižen stejně jako většina dalších odvětví. Ovšem příliv peněz do ekonomiky, uvolněná měnová politika centrálních bank a štědrá politika většiny vlád spolu s nízkými úrokovými mírami přispěla podle analytika BH Securities Štěpána Křečka k výraznému růstu cen rezidenčních nemovitostí.

Tento trend bude pravděpodobně ještě nějaký čas pokračovat zejména v zemích, ve kterých podobně jako v České republice zatím není příliš rozvinutý kapitálový trh. Investoři se budou i nadále orientovat na nemovitosti, což spolu s omezenou nabídkou způsobí další růst cen.

Ve kterých zemích EU ceny rostly nejvíce a kde naopak klesaly?

Největší nárůst zaznamenalo Lucembursko (13,6 %), Polsko (10,9 %), Rakousko (8,9 %) a Slovensko (8,5 %). Ceny naopak mírně klesly na Kypru (1,4 %) a v Irsku (0,8 %). Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy to svědčí o tom, že lidé ve většině zemích EU považují investice do nemovitostí za nejvhodnější a nejjistější způsob zhodnocení peněz.

V průměrném růstu cen nemovitostí je Česko dlouhodobě na špici

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň zmiňuje, že průměrný růst cen nemovitostí v Česku od roku 2017 do roku 2020 byl 9,7 %. Tím se dostáváme na druhé místo v EU hned za Maďarsko, kde byl průměrný růst cen za stejné období 12,4 %. V současnosti je však rozdíl mezi Českou republikou a Maďarskem v tom, že jsou zde povolovací řízení udělována mnohem rychleji, což má za následek větší nabídku bytů. Proto se v Maďarsku na začátku letošního roku růst cen zastavil. V budoucnu se tedy Česko může stát v rámci EU zemí, kde ceny nemovitostí porostou v průměru dlouhodobě nejrychleji.

Může Vás zajímat:  Poptávka po komerčních rekreačních nemovitostech roste. Většina majitelů ale zatím neprodává

Růstový trend bude pokračovat alespoň do doby, kdy budou v platnosti antivirová vládní opatření

Analytik ČSOB Petr Dufek poznamenal, že se ani v letošním roce vyššího objemu výstavby zřejmě nedočkáme. Navíc je životní úroveň většiny lidí v Česku díky vládním programům na podporu ekonomiky a zrušení superhrubé mzdy poměrně stabilní, a tak se nedá očekávat ani výraznější pokles na straně poptávky.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář