Ceny bytů v krajských městech rostou, výjimkou je jen Jihlava a České Budějovice

30 listopadu, 2021
0 komentářů

Společně se zdražování potravin i energií rostou v Česku kontinuálně i ceny nemovitostí. Pokud jde konkrétněji o byty v krajských městech, největší nárůst cen zaznamenal Zlín. Naopak jediná dvě města, kde ceny nestouply, ale dokonce nepatrně klesly, byly ve druhém čtvrtletí letošního roku Jihlava a České Budějovice. Největší zájem měli kupující o drahé byty v developerských projektechPraze, vysoké poptávce se ale těšily i levné byty v panelových domech.

Druhé čtvrtletí 2021 znamenalo skok cen o 3 procenta

Ve druhém čtvrtletí roku 2021 stouply čtvrtletně ceny o 3 procenty, a to na průměrnou cenu 80 100 korun za metr čtvereční. Nejvýrazněji stouply ceny ve Zlíně, a to o 23 procent, naopak mírného poklesu o 2 procenta se dočkali kupující v Českých Budějovicích a o půl procenta lidé v Jihlavě. Tyto informace vyplývají z uskutečněných prodejů bytů, které byly zapsány v katastru nemovitostí v podobě kupních smluv. V horizontu sedmi let jde přitom o nárůst cen bytů na více než dvojnásobek.

Nejdražší byty jsou stále v Praze a Brně

Pokud jde o konkrétní ceny bytů, pak nejvyšší zaplatí tradičně zájemci v Praze, kde za metr čtvereční bytu zaplatíte v průměru 105 700 korun. Druhé nejdražší bydlení je v Brně, kde za metr čtvereční bytu zaplatíte 85 100 korun, a třetí příčku obsazuje Hradec Králové s cenou 59 700 korun za metr čtvereční.

Naopak nejlevněji je u hranic

Nejlevnější byty najdeme naopak na západní hranici s Německem, nebo na východní hranici se Slovenskem. Vůbec nejlevnější byty jsou v Ústí nad Labem, kde metr čtvereční bytu pořídíte už za 27 700 korun. V sousedních Karlových Varech vás pak metr čtvereční bytu vyjde na 37 000 korun. Třetí nejlevnější byty jsou pak v Ostravě, kde metr čtvereční vyjde na 38400 korun.

Největší zájem je o drahé byty v developerských projektech v Praze

Nejnižší přitom byla v polovině roku 2021 tradičně cena bytů v panelových domech, kde se průměrná cena pro celé Česko zastavila na částce 65 300 korun za metr čtvereční. V cihlových domech šlo o částku 80 700 korun za metr čtvereční a byty v developerských projektech vyšly v průměru na 91 500 korun za metr čtvereční. Největší zájem byl přitom právě o drahé byty v developerských projektech, kterých se ve druhém čtvrtletí prodalo 3131. Naopak nejméně se prodávaly byty v cihlových domech, kterých se prodalo 2077. Nejvíce bytů, a to více než 62 procent ze všech prodaných, se přitom prodalo v Praze.

Může Vás zajímat:  Po delší době se začnou v Česku zvedat ceny nájmů. V Praze mohou zdražit až o pětinu

Zdroj: deloitte.com

Zanechat komentář