Ceny bytů v Praze vzrostly za pololetí o 10 %. Přesto je zájem obrovský a na byty se dělají pořadníky

4 srpna, 2021
0 komentářů

Na konci června dosáhla průměrná cena za metr čtvereční nového bytu 118 480 korun. Za první pololetí jde meziročně o 9,4% nárůst. Ve srovnání s prvním kvartálem vzrostly ceny ve druhém čtvrtletí tohoto roku o 5,6 %.

Nové byty se prodají téměř okamžitě, největší zájem je o 2+kk

Podle analýzy developerů Skanska Reality, Central Group a Trigema stojí za vysokým zájmem kupujících a rostoucími cenami nedostatečná nabídka, stále dostupné hypotéky a rostoucí ceny stavebních materiálů. Ceny rostou nepřetržitě posledních 9 měsíců a nové byty se vyprodají téměř okamžitě po uvedení na trh.

Ve druhém kvartálu letošního roku bylo v Praze v nabídce 3 350 bytů, z nichž se prodalo 2 650 jednotek. Za celé pololetí se prodalo celkem 4 750 nových bytů, což je v meziročním srovnání nárůst téměř o 100 %. Nejvyhledávanější dispozicí jsou byty 2+kk. Nejvyšší cenu za metr čtvereční je třeba zaplatit v případě jednopokojového bytu, a to průměrně 128 278 korun.

Nemovitosti jako bezpečná investice v nejisté době

V době nejisté ekonomické situace se většina lidí snaží ochránit a zhodnotit své úspory právě prostřednictvím investice do nemovitostí, které se i přes krátkodobé cenové výkyvy v dlouhodobém horizontu trvale zhodnocují. Pandemická situace tento trend ještě výrazně posílila a cenový růst bude pravděpodobně několik následujících měsíců pokračovat.

Hypotéky sice postupně zdražují, stále jsou ale dostupné

Vysoký zájem o nemovitosti podporují stále dostupné hypotéky. Podle ukazatele Fincemtrum Hypoindex dosáhla průměrná sazba hypoték poskytnutých v červnu 2,13 %. Reálné nabídkové sazby v tomto měsíci byly ale vyšší. Do průměrné sazby se totiž promítli hypotéky sjednané již v předešlých měsících za nižší sazby. Z důvodu extrémní poptávky se je ale bankám podařilo schválit až v červnu. Lze předpokládat, že růst sazeb bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ČNB.

Může Vás zajímat:  Nejzajímavější developerské projekty na trhu v březnu 2021

Investice do bytu se nejvíce zhodnotí v severních Čechách

Investice do nemovitostí se v současnosti co do výnosnosti vyplatí více v regionech, které mají do budoucna vyšší potenciál zhodnocení. Zejména krajská města, kde jsou ceny nemovitostí ve srovnání s Prahou či Brnem nižší mají velký potenciál, neboť se do nich lidé stěhují za prací i studiem. Pro investory se tak v posledních letech staly oblíbenými třeba České Budějovice nebo Hradec Králové.

Z investičního hlediska jsou ovšem v současnosti zajímavější města na severu Čech a ve Slezsku jako například Chomutov, Ústí nad Labem, Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek. Návratnost investice v Chomutově je průměrně 9 let, v Karviné 11 a v Ústí nad Labem 12 let.

Nový stavební zákon má pomoci urychlit bytovou výstavbu

Trend rostoucích cen by mohla podle odborníků zmírnit větší nabídka na realitním trhu. Jednou z příčin pomalé výstavby je zdlouhavé povolování staveb. Česká republika se v tomto ohledu umístila ze 190 hodnocených zemí na 156. místě. Tento problém je nejvíce viditelný v hlavním městě, týká se však i regionů. Novela stavebního zákona schválená Sněmovnou v polovině července by měla umožnit rychlejší výstavbu.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář