Ceny nemovitostí a pozemků rostou nejrychleji za posledních deset let

14 září, 2021
0 komentářů

Podle HB Indexu, který analyzuje odhady reálných tržních cen, za které nakoupili nemovitosti prostřednictvím úvěru klienti Hypoteční banky, vzrostly ve druhém čtvrtletí letošního roku ceny nemovitostí a pozemků v Česku mezičtvrtletně nejvíce za deset let. Růst byl nejvýraznější u pozemků, které zdražily o 5,5 % a meziročně dokonce o 18,7 %. Navíc se jejich cena od roku 2010 zdvojnásobila.

Dobře se prodají i pozemky bez územního plánu a ve vzdálenějších lokalitách

Meziroční růst cen bytů byl 15 % a domů 13 %. Pozemky zdražily o celých 19 %. Podle odborníků na realitní trh bude trend rostoucích cen pokračovat i v budoucnu. Nabídka bydlení je totiž stále nedostatečná. Situaci nepřispívá pomalé povolování staveb a také chybějící kapacity inženýrských sítí.

Podle Petra Němečka, ředitele nemovitostního oddělení Hypoteční banky, proto není těžké prodat ani pozemky bez schváleného územního plánu, které investoři kupují s vidinou rostoucí ceny v dlouhodobém horizontu. Kromě toho roste zájem o pozemky ve větší dojezdové vzdálenosti od okrajů větších měst a pozemky vhodné pro stavbu nemovitostí k rekreaci.

Ceny nemovitostí zvyšuje zájem investorů, levné hypotéky a drahý materiál

V hlavním městě není výjimkou, že v průběhu výstavby jednotlivých etap developerských projektů dojde ke zvýšení ceny i několikrát. V prvním pololetí letošního roku se v Praze prodalo 4700 nových bytů. Největší zájem byl o typologii2+1 a 2+kk, které zdražily nejvíce.

Celorepublikově vzrostly ceny bytů meziročně o 14,8 %, v mezičtvrtletním srovnání se jedná o 3,8% nárůst. Ceny se zvýšily nejvíce v Moravskoslezském kraji. Naopak nejnižší nárůst zaznamenala Praha a Středočeský kraj.

Ceny rodinných domů se ve srovnání s byty zvýšily o něco méně, meziročně o 12,9 %. Mezičtvrtletní nárůst byl ovšem vyšší než u bytů, a to o 4,2 %. Jedním z důvodů pro tento cenový skok bylo prudké zdražení stavebních materiálů a prací.

Může Vás zajímat:  Jak porostou ceny nemovitostí po zbytek roku 2021?

Ve druhé polovině roku předpokládají odborníci 12% růst cen

Cenový růst bude podle předsedy představenstva ČSOB a Hypoteční Banky Jiřího Feixe pokračovat, i když mírnějším tempem než doposud. Pokud se udrží stávající vysoká poptávka investorů a stále relativně nízké úrokové sazby, není důvod k tomu, aby se cenový růst zastavil. Jiří Feix předpokládá v nadcházejících měsících růst cen kolem hodnoty 12 %.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář