Ceny nemovitostí a sazby hypoték i nadále rostou

8 září, 2021
0 komentářů

Podle odborníků by sazby hypoték mohli na konci letošního roku dosáhnout hranice 2,5 %. Do jejich výše se promítá zvýšení úrokové sazby Českou národní bankou.

Růst úrokové míry souvisí s ekonomickým oživením

Extrémně levné hypotéky už budou brzy minulostí. Od května do června se sazby hypotečních úvěrů zvýšili o 0,05 procentního bodu a dosáhly 2,26 %. Reagují tak na zvýšení úrokové sazby ČNB. Ta zvýšením úrokové míry reaguje na postupné oživení ekonomiky a rostoucí inflaci.

Podle Heleny Horské, hlavní ekonomky Raiffeisenbank, nyní startuje ekonomický růst a úroková sazba se ještě zvýší. ČNB prozatím zvýšila úrokovou míru na 0,75 %. Do konce roku se můžeme dočkat zvýšení až na hranici 1 % a v roce 2022 by nárůst mohl pokračovat až na 2 %.

Riziko nesplácení hypoték převezmou klienti, kteří svým závazkům dostojí

Dalším faktorem, který zdraží hypotéky je prémie za riziko. Podle hlavního ekonoma skupiny Natland Petra Bartoně musí banky počítat s tím, že část klientů nebude v budoucnu schopná dostát svým závazkům a hypotéku splácet. Tyto ztráty budou muset bankám nahradit klienti, kteří hypotéku splatí a jejich úvěr tak bude muset být o něco dražší. Nemělo by se ovšem jednat o více než jednu desetinu procentního bodu.

Konkurenční boj mezi bankami zbrzdí nadměrný růst sazeb hypoték

Ekonomové Raiffeisenbank i Natland očekávají ke konci roku výši sazeb hypoték v pásmu od 2,5 do 2,7 %. Vyššímu růstu sazeb pravděpodobně zabrání soupeření bank o konkurenční výhody.

Dokud jsou sazby hypoték nižší než inflace, máte úvěr v podstatě zdarma

Pokud sazby vzrostou tak, jak experti očekávají, reálná úroková sazba bude stále záporná, neboť míra inflace je v současné době o celý procentní bod vyšší.

Může Vás zajímat:  Ze zemí Visegradské čtyřky je v Paze bydlení nejméně dostupné

Banky zpřísní podmínky pro poskytnutí hypotéky

Kromě růstu úrokových sazeb dojde v budoucnu i k přísnějšímu posuzování žadatelů o úvěr. ČNB obnoví pravidla pro posouzení schopnosti žadatelů hypotéku splácet, zejména podíl hypotéky na ceně nemovitosti a úrokových nákladů vzhledem k příjmu žadatele.

Vyšší ceny nemovitostí omezí části zájemců přístup k úvěrům

Díky neustálému růst cen nemovitostí z důvodu zdražování pozemků, materiálů a stavebních prací potřebují zájemci stále vyšší hypotéku a vyšší podíl vlastních prostředků. I tento faktor může část žadatelů o úvěr odradit.

Jak se bude v příštích měsících vyvíjet poptávka po hypotékách?

Podle ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně může paradoxně dojít i ke zvýšení zájmu o úvěry. Lidé, kteří se doposud k nákupu nerozhodli, se mohou snažit nemovitost koupit, než se pro ně díky rostoucím cenám stane nedostupnou.

Naopak ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská předpokládá, že jde o přechodný trend. V současné chaotické situaci podstatně zdražily stavební materiály. Část developerů a investorů tak dočasně výstavbu odkládá, což může zbrzdit zájem o hypoteční úvěry.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář