Ceny nemovitostí rostou mnohem rychleji než příjmy. Bydlení se pro většinu lidí stává méně dostupným

8 července, 2021
0 komentářů

Podle statistiky ČNB museli lidé v Česku za průměrný byt zaplatit 12 průměrných ročních příjmů. To je nejvíce v novodobé historii. Důvodem je rychlý růst cen nemovitostí v době pandemie

Mnoho lidí má úspory, které ušetřily za několik z posledních ekonomicky úspěšných let. V době pandemie měli lidé navíc omezenou možnost utrácet. Kromě toho chybí v současnosti na finančním trhu relativně bezpečné investiční příležitosti s rozumným zhodnocením. Jako jedinou variantou, jak ochránit úspory je pro většinu běžných lidí nákup investičního bytu.

Podpora realitního sektoru zafungovala až příliš dobře?

K enormnímu zájmu o nemovitosti přispěla opatření státu a ČNB jako například vládní podpory k udržení zaměstnanosti, zrušení 4% daně z nabytí nemovitých věcí a rekordně nízké sazby hypoték. Tato situace podle ekonoma poradenské společnosti Partners Martina Mašáta motivuje mnoho lidí k nákupu nemovitostí i navzdory situaci, kdy ekonomické zotavení stále ještě není v dohledu.

Spekulace na růst cen nemovitostí podporuje jejich další růst

Podle letošní publikace Trend Report 2021 je za růstem cen nemovitostí spekulace s investičními byty. Podle údajů ČNB se průměrné příjmy vloni meziročně zvýšily o 6,5 %, prodejní ceny nemovitostí však vzrostly o téměř 10 %. Růstový trend pokračoval podle červnové Zprávy o cenové stabilitě ČNB i v prvním čtvrtletí letošního roku. Mzdy ve stejném období vzrostly pouze o 3,2 % což je nejméně od začátku pandemie.

Byty jsou nadhodnocené téměř o 20 %

Podle ČNB jsou byty v porovnání s obvyklými příjmy nadhodnocené průměrně o 18 %. V atraktivních lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25% nadhodnocení.

Ke zvyšování cen přispívá i rostoucí úroková sazba hypoték. Bydlení se tak stává stále méně dostupným. Podobná situace nastala těsně před poslední finanční krizí v roce 2008. Tehdy bylo třeba ke koupi průměrného bytu v Česku 11,2 ročního příjmu.

Může Vás zajímat:  Ceny nemovitostí a pozemků rostou nejrychleji za posledních deset let

Růst cen letos zpomalí

Většina odborníků očekává v průběhu letošního roku ochlazení růstu cen, ke kterému by mělo přispět očekávané zvýšení úrokových sazeb ČNB. Spolu s rostoucími sazbami hypoték by mělo ubývat investorů spekulujících na růst cen nemovitostí. Pokles cen ale očekávat nelze.

Získat hypotéku bude pro mnoho lidí složitější a někteří se tak možná vzdají myšlenky na vlastní bydlení. V následujících letech tedy pravděpodobně získá na atraktivitě družstevní a nájemní bydlení.

zdroj: e15.cz

Zanechat komentář