Ceny nemovitostí v březnu 2021: vysoká poptávka brání i přes nepříznivou ekonomickou situaci poklesu cen

24 března, 2021
0 komentářů

Bytů je v Česku trvale nedostatek. Důvodem jsou nejen zdlouhavá povolovací řízení, které brzdí realizaci mnoha developerských projektů. Pořízení investičního bytu je v dnešní době jedinou možností, jak bezpečně zhodnotit naspořené peníze. Poptávku navíc podporují historicky nízké úrokové sazby hypoték a zmírnění pravidel pro poskytování úvěrů.

V loňském roce se nejlépe prodávaly byty s dispozicí 3+kk

Podle informací společnosti Bidli holding byl loni největší zájem o byty typologie 3+kk a 3+1. Tato typologie se podílela 37 % na objemu celkového prodeje. Dále se v pomyslném žebříčku oblíbenosti umístili byty 2+1 a 2+kk (34 %), 1+kk, 1+1 a garsonky. Naopak o větší byty příliš velký zájem nebyl.

Ceny bytů vzrostly za rok 2020 až o 15 %

Ceny nemovitostí určených k bydlení se v rámci Česka zvýšily v závislosti na lokalitě o 10 až 15 %. Vyšší poptávku způsobilo zrušení daně z nemovitých věcí, díky kterému kupující ušetřili až stovky tisíc, zmírnění podmínek pro poskytování hypoték a nízké úrokové míry hypotečních úvěrů. Cenu bytů ovlivňuje samozřejmě zejména lokalita. V Praze se starší byt typologie 3+1 v původním stavu a o velikosti kolem 70 m2 prodával za 5,5 milionu korun, v Plzni za cenu přes 3 miliony, v Ostravě za 1,5 milionu a v Mostě za 800 tisíc korun.

Nájmy zlevnily zejména v turisticky atraktivních lokalitách

Růst cen bytů překvapivě nedoprovázel růst nájmů. Ty totiž meziročně poklesly, a to zejména v atraktivních lokalitách spojených s cestovním ruchem. Po omezení mezinárodního cestování se totiž na trh dlouhodobých nájmů dostaly zařízené byty určené původně ke krátkodobému pronájmu zahraničním návštěvníkům. Lidem se tak po dlouhé době otevřela možnost bydlení v centru města a za rozumnou cenu. To dočasně způsobilo zejména v turisticky navštěvovaných místech pokles cen nájmů až o desítky procent.

Poptávka po rekreačních nemovitostech roste

Růst cen se nevyhnul ani rekreačním nemovitostem. V době pandemie se dovolená v tuzemsku stala opět populární a poptávka po rekreačních nemovitostech ať už pro vlastní dovolenou, nebo na pronájem se razantně zvýšil.

Může Vás zajímat:  Zájem o vlastní bydlení se i přes ekonomickou recesi stále zvyšuje

Lidé hledají bydlení blíž přírodě

V době karantén a omezené možnosti vycházení se trend bydlení v centru měst posunul k bydlení blízko přírody. Zájemci poptávali kromě rodinných domů byty s předzahrádkami, balkony a terasami na okrajích měst, nebo v kratší dojezdové vzdálenosti. Ta v případě hlavního města může být až 50 kilometrů.  Zvýšený zájem pak způsobil růst cen nemovitostí v těchto lokalitách.

Investiční nemovitosti jako uchovatel hodnoty a prostředek stabilního výnosu

Nákup bytu k pronájmu se díky téměř nulovému výnosu tradičních finančních produktů stal oblíbenou investicí. Díky ekonomické prosperitě minulých let si mnoho lidí dokázalo ušetřit slušnou částku a nyní se snaží ochránit svoje úspory proti možné inflaci. V případě investičního bytu lze předpokládat, že cena nemovitosti v čase dále poroste. Navíc poskytuje pravidelný výnos z pronájmu. Nejoblíbenější jsou mezi investory menší byty 1+1 nebo 2+kk.

Jaký bude letošní rok?

Vývoj cen rezidenčních nemovitostí v tomto roce bude záležet na vývoji situace kolem koronaviru a na výši úrokových sazeb hypoték. Pokles cen však odborníci nepředpokládají. Ceny pravděpodobně stále mírně porostou. Zvyšují se totiž i ceny pozemků, materiálů a stavebních prací. Úrokové sazby hypoték budou pravděpodobně stagnovat a pokud se situace celkově zlepší, mohou začít mírně růst.

zdroj: crestcom.cz

Zanechat komentář