Ceny bytů 2021 - vývoj cen nemovitostí v Česku a ve světě: 2021 vs. 2022

23 května, 2022
0 komentářů

Ceny bytů v r. 2021 v Česku pokračovaly ve výrazném růstu, který patřil mezi nejvyšší na světě. Nadhodnocení bytů odvozované od vývoje příjmů domácností a dalších fundamentálních faktorů se tak dále zvýšilo. Nejinak by tomu přitom podle předpokladů ČNB mělo být i letos, kdy ceny nemovitostí dále porostou, ovšem již pomalejším tempem.

Ceny nemovitostí

V roce 2021 rostly ceny v drtivé většině vyspělých zemí rychleji, než v roce předchozím. Průměrně šlo o meziroční nárůst v zemích OECD o 9 procent. Za zdražením stojí jak nízké úrokové sazby, tak i uvolněné úvěrové standardy a obavy domácností z inflace (kdy ti, kteří mají možnost, raději „bezpečně“ investují do nemovitostí).

V Česku loni na podzim meziročně vzrostla nominální cena bydlení o 22 procent, což bylo nejvíce v rámci Evropy. Od počátku roku 2015 do podzimu 2021 přitom vzrostla úroveň nominálních cen již o téměř 95 procent a podle ČNB je bydlení v Česku nadhodnoceno o téměř 25 procent. I přesto podle odhadů ČNB ceny bydlení pomalu dál porostou.

Kromě Česka loni rostly mimořádně rychle ceny nemovitostí také v Nizozemsku a Lucembursku, významně pak také v Německu, Rakousku nebo Švédsku. Naopak pomalé zdražování zaznamenaly jižní země Evropy, země s vyšší inflací jako je Turecko či Rusko, ale také USA, Kanada, Austrálie nebo Nový Zéland.

Úvěry na bydlení

V roce 2021 zájem o úvěry na bydlení v Česku enormně vzrostl a objem skutečně nových úvěrů na bydlení se meziročně zvýšil o 158 miliard korun, tedy o 63 procent. Důvodem je jak nárůst cen nemovitostí, tak i větší zájem o jejich koupi, což ovlivnily i loňské nízké úrokové sazby úvěrů a rozvolňování úvěrových standardů vyvolané konkurenčním bojem bank. Tomu je ovšem od 1.4.2022 konec, neboť v platnost vstoupily limity stanovené ČNB týkající se příjmů žadatele, hodnoty hypotéky oproti hodnotě nemovitosti i poměru splátek vůči příjmům žadatele. Pro rok 2022 proto odborníci očekávají pokles zájmu o úvěry na bydlení.

Může Vás zajímat:  COVID-19 a jeho dopady na českou ekonomiku a realitní trh - aktualizace září 2020

zdroj: ARTN TrendReport 2022

Zanechat komentář