Ceny nemovitostí v roce 2021: Česko vs. v zahraničí

8 prosince, 2021
0 komentářů

Rok 2020 se nesl v duchu koronavirové pandemie a nemalý vliv měla tato situace i na trh s realitami – a to napříč státy. Ne všude byl ale trend stejný, a zatímco někde ceny klesaly, jinde naopak dynamicky rostly.

Vývoj cen v roce 2020

Rok 2020 se v řadě zemí Evropské unie nesl v duchu růstu cen nemovitostí. Nejzřetelnější byl tento trend v Lucembursku, Německu a Rakousku. Naopak pokles cen zaznamenalo Irsko a stagnaci například Finsko či Itálie.

V Česku si realizované ceny nemovitostí udržovaly i přes propuknutí koronavirové epidemie svižnou meziroční dynamiku, která se pohybovala mírně pod desetiprocentní hranicí. Udržel se přitom trend posledních let, kdy ceny bytů v Praze rostou o něco mírněji, než ve zbytku republiky. Ukazatele dlouhodobě udržitelných („fundamentálních“) cen nemovitostí nicméně ukazují, že byty v Česku jsou již v průměru o zhruba 17 % nadhodnocené, což vytváří potenciál pro případnou cenovou korekci v budoucnu v případě například nárůstu nezaměstnanosti či propadu příjmů.

Proč ceny nemovitostí v Česku rostly

Za růstem cen nemovitostí v České republice stojí klesající úrokové sazby u úvěrů na bydlení společně s mírnějšími podmínkami pro uchazeče, které způsobily navýšení poptávky a trhu s realitami. Část domácností se pak přidala k poptávajícím z důvodu zájmu o kvalitní a relativně bezpečnou investici.

Výhled na rok 2022

Vzhledem ke stále pokračující pandemii koronaviru je situace na trhu s nemovitostmi i nadále nejistá, předpokládá se ale cenový růst jako do konce roku 2021, tak i v roce 2022. Meziroční tempo růstu by však mělo klesnout přibližně ke dvěma procentům.  Snížení cen nelze předpokládat, a to z důvodu stále vysoké poptávky dalece převyšující nabídku.

Může Vás zajímat:  V Praze lze nyní koupit nové byty o statisíce levněji. Jsou ale podstatně menší

Zanechat komentář