Ceny nemovitostí v roce 2021 - jejich růst zpomalí, ale k poklesu nejspíš nedojde

6 března, 2021
0 komentářů

I přes ekonomickou recesi a nejistotu z budoucího vývoje způsobenou pandemií koronaviru poptávka po nemovitostech neklesá. Koupě investičního bytu je pro většinu lidí jednou z mála možností, jak v dnešní době rozumně zhodnotit volné finanční prostředky.

Ceny bytů rostly navzdory ekonomickému propadu i v minulém roce

Na začátku pandemie v dubnu minulého roku mnozí očekávali, že by ceny nemovitostí mohli poprvé od hypoteční krize z roku 2008 konečně znovu klesnout. Ke konci roku 2020 však už bylo jasné, že tomu tak nebude. Přes počáteční krátkodobý pokles na jaře minulého roku zájem o nemovitosti opět vzrostl. Přispěli k tomu vládní programy na udržení zaměstnanosti a také rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Ceny tak během prvních tří čtvrtletí vzrostly v regionech meziročně o 12 %. V hlavním městě, kde jsou byty více nadhodnocené, byl nárůst cen o 9 %.

Investice do nemovitostí – jedna z mála možností, jak zhodnotit úspory

I přes to, že se v Evropě a USA začíná s očkováním proti koronaviru, které dává určitou naději na oživení ekonomiky, je budoucí vývoj stále nejistý. Lidé se proto snaží investováním do nemovitostí ochránit své úspory proti inflaci a využít zhodnocení, které tradiční finanční produkty neposkytují.

Byty, které budou dokončeny za dva roky se prodávají o 13 % dráž ve srovnání s aktuálními cenami

Koncem loňského roku se nejlevnější byty v Praze – v panelových domech, prodávaly za přibližně 76 500 korun za metr čtvereční. Byty ve starších cihlových domech a v novostavbách vyjdou samozřejmě dráž, a to na více než 90 000 za čtvereční metr. Ceny bytů v nových developerských projektech, které budou na prodej zhruba za dva roky, přesahují 117 000 za metr čtvereční, což je přibližně 13% nárůst

I v tomto roce se předpokládá mírný růst cen

Skutečný stav české ekonomiky se ukáže až po odeznění podpůrných vládních programů. Podle odborníků to může znamenat snížení dostupnosti bydlení pro skupinu lidí aktivních v odvětvích nejvíce postižených pandemií, a tedy částečné snížení poptávky po nemovitostech. Naopak lidé, kteří uvažovali o prodeji, ale nejsou k tomu okolnostmi donuceni, spíš vyčkávají. Sníženou poptávku tak vyrovná nižší nabídka. Ceny klesat nebudou, ale jejich růst v roce 2021 zpomalí. Experti na realitní trh tak očekávají v tomto roce jen mírné zvýšení cen – přibližně o 5 %.

Může Vás zajímat:  Růst cen pražských bytů pokračuje i letos

zdroj: ekonom.cz

Zanechat komentář