Ceny nových bytů v Praze budou v roce 2021 stagnovat

2 února, 2021
0 komentářů

Prudký růst trval posledních pět let, během kterých cena nových bytů v Praze vzrostla o neuvěřitelných 96 %. V tomto roce budou ceny bytů v Praze stagnovat a sníží se i objem prodejů.

Tvrdí to Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group, která tuto předpověď zveřejnila na online tiskové konferenci. Statistiky developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ukazují, že průměrná cena prodaných nových bytů v Praze vzrostla na konci září meziročně o 3,2 %.

Zájem cizinců opadl, nemovitosti teď nejvíc kupují Češi

V průběhu minulého roku ceny nemovitostí stále rostly. Ekonomický propad způsobený pandemií se na realitním trhu projeví až letos. Současná krize způsobila také změnu poptávky po nemovitostech, na kterou měli v minulosti velký vliv zahraniční investoři a také lidé, kteří nakupovali byty v širším centru Prahy za účelem krátkodobého pronájmu. Pokles poptávky nyní částečně vyrovnávají investoři, kteří se v této nejisté době koupí nemovitosti snaží zhodnotit své úspory a ochránit je před růstem inflace.

Developeři chtějí stavět, brzdí je ale zdlouhavá stavební řízení

Dosavadní raketový růst cen během posledních let způsobila mimo jiné i nedostatečná nabídka bytů v hlavním městě. Developeři mnohdy čekají na udělení stavebního povolení víc jak pět let.

Podle dat společnosti Central Group se v loňském roce připravovala v Praze výstavba 120 000 bytů, což je o 10 % více ve srovnání s rokem 2019. Zároveň však bylo za období od ledna do září 2020 uděleno přibližně o třetinu méně stavebních povolení. Výstavbu tedy brzdí právě zdlouhavá povolovací řízení.

V současnosti se v Praze připravuje 762 projektů s celkovou kapacitou přes 120 000 nových bytů, ale jen 40 % z nich je v některé z fází schvalovacího řízení. Zkrátit dobu nutnou k vydání stavebního povolení má nový stavební zákon.

Může Vás zajímat:  Jak situace na Ukrajině ovlivňuje český realitní trh?

K nápravě situace je potřeba 10 000 bytů ročně, postavit se ale podaří sotva polovinu

Převis poptávky nad nabídkou je příčinou pokračujícího růstu cen bytů i v době ekonomické recese. K úspěšnému vyřešení této situace by bylo třeba stavět 10 000 bytů ročně. V roce 2019, kdy byla situace výrazně lepší než v loňském roce, se firmám podařilo získat povolení k výstavbě 5 500 bytů, což je ale jen o něco více než polovina potřebného objemu.

 

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář