Ceny stavebních materiálů rychle rostou a zvyšují ceny nemovitostí

22 července, 2021
0 komentářů

Nabídka kovů plastů, izolačních materiálů nebo dřeva na světových trzích zdaleka nestačí pokrýt poptávku. Opatření proti šíření koronaviru a uzavření hranic mezi státy výrazně narušilo dodavatelsko-odběratelské toky. Stavební firmy hlásí meziroční zvýšení cen oceli, dřeva a izolačních materiálů až na dvojnásobek. Rostou také ceny stavebních prací.

Nové developerské projekty již budou dražší

Podle mluvčí společnosti Skanska Reality Renaty Vildomcové rostou ceny stavebních materiálů nepředvídatelně o desítky až stovky procent. U projektů, kde byl již zahájen prodej bytových jednotek se toto navýšení nákladů v ceně pro klienty neprojeví. Developeři se ohledně vyšších nákladů snaží vyjednávat na úrovní investorů a dodavatelů.

V aktuálních nabídkách nových bytů se však vyšší náklady již začínají promítat v cenách pro koncového zákazníka.

Omezená nabídka, dlouhé dodací lhůty a zdražení dopravy zvyšují ceny stavebních materiálů

Vysoké ceny materiálů jsou ozvěnou utlumení výroby v době pandemie. Odběratelé dnes na dodání nečekají týdny, ale měsíce a dodavatelé nejsou mnohdy schopni garantovat dodací lhůty ani ceny. Zvyšují se i náklady na mezinárodní dopravu. Už tak složitou situaci komplikuje navíc nedostatek kvalifikovaných zahraničních pracovníků, z nichž se většina díky omezením z důvodu pandemie musela vrátit do domovských zemí.

Poptávka po bydlení je stále vysoká, ceny i nadále porostou

I přes ekonomickou nejistotu poptávka po bydlení neochabuje. Lidé se snaží investicemi do nemovitostí ochránit úspory před inflací a využívají stále levných hypoték. Zvyšující se náklady na výstavbu, nedostatečná nabídka a konstantní poptávka budou dál zvyšovat ceny nemovitostí.

Z analýzy největších českých developerů Central Group, Trigema a Skanska Reality vzrostly za posledních šest let ceny nových bytů v Praze na dvojnásobek. Cena čtverečního metru nového bytu dosáhla na konci prvního čtvrtletí 112 233 korun.

Může Vás zajímat:  Jak porostou ceny nemovitostí po zbytek roku 2021?

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář