Ceny ve stavebnictví i realitách stále rostou
V Česku i nadále pokračuje růst cen stavebních materiálů i cen nemovitostí. Zatímco materiál zdražuje prudce, nemovitosti jen pomalu. Pokud jde o ceny bytů, jejich nárůst by letos podle ekonomů mohla dokonce vykompenzovat inflace. Vlivem všudypřítomného zdražování i přísných podmínek pro získání hypoték však mnoho Čechů na hypotéky nedosáhne, a tak se významně zvyšuje zájem o nájemní bydlení.
Ceny ve stavebnictví jdou stále nahoru
Růst cen stavebních materiálů, prací i energií stále prudce stoupá, a to i přesto, že Češi čelí zdražování už několik měsíců. Situaci, kterou započala koronavirová pandemie, podpořila energetická krize vyvolaná růstem cen emisních povolenek a nakonec se přidala i válka na Ukrajině. Ceny materiálů tak jen v březnu vzrostly téměř o čtvrtinu. Řada lidí proto čelí problémům například při stavbě rodinného domu, kdy schválená hypotéka již nestačí na dokončení plánované stavby. Někteří ve snaze urychlit výstavbu volí například dřevostavby namísto zděných domů, nebo rovnou sahají po mobilních domcích.
„Od loňského jara evidujeme každý měsíc desítky klientů, kteří se s námi radí o možnostech v kontextu růstu cen stavebních materiálů, který jim výrazně prodražuje probíhající stavbu nemovitosti. Celkově je to v našem hypotečním portfoliu už zhruba deset až patnáct procent klientů, kteří tento problém nějakým způsobem řeší,“ uvádí mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Za hranicemi je často levněji
Vybrané stavební materiály lze aktuálně koupit levněji na větších zahraničních trzích, kde se nyní porozhlížejí zejména velcí developeři. „Srovnání cen a případný nákup materiálu v zahraničí jsme prováděli i dříve. Současná situace ale nepochybně přispěje k tomu, že tak budeme činit častěji,“ uvádí mluvčí firmy Strabag Edita Novotná. Aby se situace vrátila do „starých kolejí“, je zapotřebí ustálení politické situace a návrat dodavatelsko-odběratelských vztahů, což je podle odborníků otázkou minimálně v řádech měsíců.
Růst cen materiálu nijak nezpomalil poptávku
Navzdory zdražování ve stavebnictví a dokonce i prodlužování dodacích lhůt stavebních materiálů i služeb však nijak neklesá poptávka. „Extrémní poptávka po našich materiálech přivedla do společnosti plný třísměnný provoz, závody vyrábí na hranici kapacity a v maximálním taktu pecních vozů,“ popisuje ředitel marketingu dodavatele stavebních materiálů Wienerberger Robert Krestýn.
Důvodem vysokého zájmu je jednak obava z dalšího zdražování, a jednak fakt, že v loňském roce banky za spotřebitelsky výhodných podmínek schválily rekordní objem hypoték. Ty jsou letos téměř dvojnásobně dražší, kdy průměrná sazba je nyní 4,88 procenta. „S výjimkou dvou malých bank v dubnu zvyšovaly sazby všechny banky na trhu. Některé to stihly dokonce i dvakrát. A nebyly to nějaké kosmetické změny. V průměru sazby vzrostly o 0,5 až 0,7 procentního bodu, ale zaznamenali jsme banky, které zvyšovaly o 0,9, a dokonce až o neuvěřitelného 1,5 procentního bodu,“ popisuje místopředseda představenstva poradenské společnosti Gepard Finance David Eim.
Ceny bytů rostou jen pomalu
Ačkoliv nárůst cen stavebních materiálů je značný, tržní ceny bytů rostou jen pomalu, a to díky drahým a komplikovaněji dostupným hypotékám. „Letos lze čekat růst velmi zhruba srovnatelný se spotřebitelskou inflací, což by znamenalo oproti loňsku zřetelné zpomalení,“ odhaduje ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Konkrétně by to znamenalo za celý rok zdražení okolo osmi až devíti procent. Bytů na trhu je ale stále nedostatek a v letošním roce počet zahájených staveb bytů výrazně poklesl, takže další zdražování je jen otázkou času.
Na druhou stranu, úvěry na koupi nemovitosti jsou při stávajícím všudypřítomném zdražování a přísných podmínkách bank pro řadu lidí nedostupné. Roste proto zájem o nájemní bydlení, které je v západních zemích standardem. „V současnosti vidíme třikrát až čtyřikrát vyšší zájem o nabízené nájemní bydlení. V případě Prahy registrujeme u těch nejžádanějších nabídek mezi 30 až 50 osobami, máme však i inzeráty, kde jdou poptávky do stovek,“ popisuje generální ředitel společnosti Bezrealitky Jan Škrabánek.
Zdroj: ekonom.cz