Chybí stavební materiál a stavby se protahují. Ceny půjdou zase nahoru

3 července, 2022
0 komentářů

Cihly, vata, polystyren nebo okna. To jsou příklady materiálů a komponentů, kterých je aktuálně ve stavebnictví citelný nedostatek. Řada developerských projektů tak nabírá zpoždění, což bude mít za výsledek další zvyšování cen na trhu s nemovitostmi.

Developerský trh a pandemie

Pandemie covid-19 v česku způsobila jak růst cen stavebních materiálů, tak i v některých případech jejich nedostatek. Negativně tuto skutečnost prožívají jak velcí, tak i malí developeři, kteří mnohdy dokončují stavby například s horším vybavením, než původně plánovali.

Co všechno na trhu chybí

Jedním z příkladů nedostatkového zboží jsou na českém trhu cihly, které velcí developeři aktuálně shánějí hlavně v Německu. Podobně okna, která v Česku chybí, lze zatím ještě poměrně bez problému koupit v Polsku. „Situace na trhu je ale tak špatná, že bezpochyby dojde k tomu, že stavební firmy nebudou dodržovat rozpočty. Vezměte si, že dodávka oken normálně trvá dva měsíce. Teď nám dodavatel řekl, že budou nejdříve v lednu, a stále si není jistý, že je bude mít. Bez oken přitom nemůžete stavět dál, nemůžete dělat vnitřky budov,“ vysvětluje Daniel Římal, zakladatel Československého nemovitostního fondu a podnikatel v oblasti nemovitostí.

Dalšími materiály, které chybí, jsou vata a polystyren, bez kterých nelze dělat fasády i řadu jiných stavebních prací. „Oceláři sice mají materiál, ale nemají ho nařezaný. Není beton, protože chemička, jež vyrábí pojivo, které všechny složky betonu drží pohromadě, nestíhá, jelikož byla během covidu zavřená,“ popisuje Římal.

Očekávaná stabilizace

Situace s nedostatkem stavebních materiálů by se podle odhadů odborníků mohla uklidnit na podzim. Odhadem v listopadu by totiž už většina firem měla začít vyrábět na sklad. Vysoké ceny si ale výrobci budou chtít ponechat co nejdéle, tudíž zlevňování stavebního materiálu v letošním roce nelze očekávat. Totéž pak platí o nemovitostech, kterých je nedostatek už nyní. „Lidé doslova šílejí a jsou ochotní platit vysoké ceny. My jsme v jednom projektu začali prodávat domy za 17 až 18 milionů, přišlo obrovské množství poptávek, tak jsme cenu zvedli ještě o milion a ty poptávky pořád chodí. Přitom i z mého pohledu už jde opravdu o vysokou cenu. Je ale vidět, že trh je to stále schopen akceptovat. Lidé se bojí inflace a nechtějí mít peníze na účtu, raději koupí nemovitost, byť je velmi drahá,“ uzavírá Římal.

Může Vás zajímat:  Bydlení v regionech zdražuje. Ceny bytů v panelových domech vzrostly až o pětinu

Zdroj: ekonom.cz

Zanechat komentář