Co čeká pražský rezidenční trh v roce 2022?

7 února, 2022
0 komentářů

Po loňském mimořádně úspěšném roce, kdy byl v Praze prodán rekordní počet bytů, čeká letos prodejce propad. Přestože loni byly byty také enormně drahé a jejich cena meziročně stoupla o čtvrtinu, zájemce poháněla snaha ochránit úspory před rostoucí inflací i nízké úroky u hypoték. Tato situace už ale letos netrvá.

Statistiky roku 2021

V loňském roce se v Praze prodalo konkrétně 7450 bytových jednotek, a to i přesto, že nabídkové ceny bytů v Praze byly na konci roku průměrně 144 tisíc korun za metr čtvereční. „Loňský rok byl prodejně nejsilnější za posledních 13 let, co primární trh vyhodnocujeme. V prodejích se loni odrazila především snaha kupujících ochránit své úspory před inflací i vědomí, že byt je bezpečné aktivum, které kromě růstu své hodnoty dokáže generovat také výnosy,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Loňským prodejům pomohly hypotéky

Částečně pak stojí za mimořádným objemem prodejů i nízké úrokové sazby u hypoték. Právě o financování bydlení pomocí hypotéky byl loni enormní zájem a objem poskytnutých hypoték se vyšplhal na částku 430 miliard korun, což je o 70 procent více než v roce 2020, který byl doposud rekordním. Počet hypotečních úvěrů pak loni dosáhl 135 tisíc.

Rok 2022 bude v prodejích i hypotékách skromnější

Pro rok 2022 prodejci očekávají pokles v prodeji pražských bytů, a to jednak s ohledem na vysoké úrokové sazby u hypoték, ale i kvůli zpřísňování podmínek pro získání hypotečního úvěru. „Procento klientů Central Group, kteří financují byt prostřednictvím úvěru, se dosud pohybovalo nad 50 procenty. Očekávám, že s ohledem na další očekávané zpřísnění hypoték a zvyšování úrokových sazeb, část ‚hypotékařů‘ ztratíme. Z 50 procent by se mohl počet těchto klientů snížit na 30 procent,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský.

Může Vás zajímat:  V blízké budoucnosti se bude stavět na dejvickém Vítězném náměstí

Pokud jde o počet prodaných bytů v Praze, podle odhadů odborníků by se měl pohybovat na podobných úrovních jako v letech 2017 až 2020, tedy okolo 5500 bytů za rok.

Růst cen se ani v roce 2022 nezastaví

Přestože prodejně čeká rezidenční trh pokles, ceny nemovitostí klesat v Praze rozhodně nebudou. „Cena bytu každoročně letí vzhůru a jen od roku 2015 ceny bytů narostly o přibližně 100 procent. V loňském roce jsme mohli vidět zdražení o více než 20 procent. Toto tempo se v letošním a dalších letech podle mého názoru neudrží a bude postupně ochlazovat, i přesto ale cena nemovitostí půjde vzhůru, přibližně o pět až deset procent za rok,“ předpokládá Dušan Kunovský ze společnosti Central Group. Jedním z významných faktorů, které zdražení způsobují, je přitom malá nabídka bytů a pomalý proces povolování staveb, který v Česku funguje. Dalším aktuálním problémem je pak zdražování cen práce, materiálu i energií.

Bytů v Praze je pořád nedostatek

Nabídka bytů v Praze je dlouhodobě značně omezená a dokonce klesá. V posledním čtvrtletí roku 2021 bylo v nabídce pražských bytů k dispozici 2850 bytů, což je meziroční pokles o 42 procent. Ve srovnání s rokem 2015 pak nabídka poklesla dokonce o 51 procent. „Situace už je opravdu kritická. A zřejmě se nic v nejbližších letech nezmění, protože nový stavební zákon, který by mohl pomoci, se bude odsouvat a měnit. Přitom rychlejší povolování je ve velkém ekonomickém zájmu státu. Jen v Praze je v přípravě více než 130 tisíc nových bytů, které by státu jen na DPH mohly přinést přes 155 miliard korun,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář