COVID zvýšil zájem o rekreační nemovitosti, vhodné jsou i jako investice

7 března, 2021
0 komentářů

Pandemie korona viru a s ní spojená ekonomická recese zbrzdila růst cen a objem prodaných nemovitostí ve městech. Rekreační nemovitosti se naopak stali hitem a jejich cena značně vzrostla. Chataření a chalupaření bylo v posledních letech hospodářského růstu poněkud opomíjené. Zahraniční dovolená dvakrát ročně, v létě k moři a v zimě do Alp na lyže, byla pro mnoho Čechů běžnou záležitostí.

Chataření se v době omezeného cestování stává opět populární

Letos se zájem lidí opět obrací k chatám a chalupám. Důvodem jsou omezené možnosti cestovat do zahraničí.  K tomu již v minulých letech přispěla nestabilní situace v oblíbených dovolenkových destinacích jako Turecko a Egypt. Pandemie koronaviru tento trend ještě urychlila. V červnu se prodalo téměř o polovinu víc rekreačních nemovitostí než ve stejné době v loňském roce. Celorepublikově vzrostly ceny ve srovnání s minulým rokem o 10-15 %. I přesto začínají být chaty a chalupy zajímavé i pro investory. Roste totiž výnosnost z pronájmů.

Relaxace v přírodě, pokud možno bez lidí

O jaké rekreační nemovitosti je největší zájem? Nejžádanější jsou chaty a chalupy v oblastech, kde nebydlí mnoho lidí. Důležité je, aby k nemovitosti patřil vlastní pozemek a okolí nebylo příliš zastavěné. V minulých letech byla poptávka téměř výhradně po zrekonstruovaných rekreačních nemovitostech vhodných k okamžitému využívání. Zájem je ale v současnosti tak vysoký, že se rychle prodá i taková nemovitost, o kterou v minulosti nebyl velký zájem, např. objekty na samotě nebo v horším technickém stavu.

Vysoká cena i atraktivní budoucí zhodnocení rekreačních nemovitostí v oblíbených lokalitách

Zatímco ceny nemovitostí ve městech letos stagnovali nebo jen mírně rostli, ceny rekreačních nemovitostí v atraktivních lokalitách jako Krkonoše, Jizerské hory nebo Šumava zaznamenaly prudký nárůst cen. Za chatu nebo chalupu v dobrém stavu a na pěkném místě např. v Krkonoších zaplatíte mnohem víc než za městskou nemovitost ve stejném regionu. Odborníci navíc předpokládají, že v roce 2021 ceny těchto rekreačních nemovitostí porostou o 10–15 %, zatímco ceny domů a bytů ve městech budou stagnovat.

Může Vás zajímat:  Ceny pronájmů raketově rostou

Nejlépe se prodávají chaty a chalupy do milionu korun

Po levnějších rekreačních nemovitostech do milionu korun je velká poptávka a prodají se i do několika dnů od zveřejnění realitní kanceláří. Jelikož se na jeden inzerát ozvou i desítky zájemců, realitní makléři toho využívají a pořádají aukce, které zvyšují prodejní cenu.

Pronájem rekreační nemovitosti se stal skvělou investiční příležitostí

Současná nejistá situace mnohým ukázala, že i v Česku si dovolenou můžete dobře užít. Navíc ne každý si může koupi chaty nebo chalupy dovolit. Proto se zvyšuje zájem i o pronájmy, jejichž cena se pohybuje mezi 1500–3000 korunami za jeden den. Řada pronajímatelů si tímto způsobem vydělává už řadu let a letošní rok se zájem o pronájmy prudce zvýšil. Nákup rekreační nemovitosti je proto dobrý způsob, jak zhodnotit volné finanční prostředky. Koupi chaty nebo chalupy můžete financovat hypotékou, podmínky jsou ale méně výhodné než u bytů nebo rodinných domů. Rekreační objekt musí mít popisné číslo, přístupovou cestu a vlastní pozemek. Navíc vám banka poskytne úvěr jen na 70 % ceny nemovitosti.

Zájem o rekreační nemovitosti i jejich cena v době omezeného cestování roste

Zvýšený zájem podle odborníků bude o rekreační nemovitosti. Ty zaznamenaly v loňském roce z důvodu omezení volného pohybu a cestování prudký nárůst. Pro movitější investory jsou nyní atraktivní rekreační nemovitosti v horských oblastech. Je to v podstatě jediná alternativa ubytování v oblasti pro zimní i letní rekreaci v případě opakovaného uzavření hotelů a penzionů.

Podle dat poskytnutých realitní společností Reas vzrostly ceny nemovitostí v průběhu minulého roku meziročně o 8 %. Zároveň ale počet prodaných bytů klesl, mimo jiné z důvodu nižší nabídky, o 18 %.

zdroj: seznamzpravy.cz

 

Zanechat komentář