Developeři v Praze postaví letos více nových bytů

15 března, 2015
0 komentářů

Podle výpočtů developerů v letošním roce ještě poroste zájem obyvatel o nové bytů, takže by mělo dojít k nárůstu stavební činnosti. Oproti minulému roku by se prodej a výstavba měly zvýšit o téměř 3,7 procent. Svědčí o tom záznamy nové Studie developerských společností Q1/2015 zpracované společnostmi CEEC Research a KPMG ČR.Podle výpočtů ředitelů developerských společností roste poptávka po nových bytech, takže i v letošním roce ještě vzroste nabídka. Růst by měl zajistit především trh s novými byty v Praze. Ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek sdělil: "Největší část trhu s novými byty v ČR tvoří Praha - až 60 procent nových bytů se prodá v hlavním městě. Zde by měla nabídka růst nejrychleji a to až o 6,8 procenta. Z pohledu prodejů nejodvážnější odhady hovoří o rekordním prodeji až 6000 prodaných nových bytů v Praze v tomto roce."

Pavel Kliment, který je partnerem odpovědným za služby pro realitní a stavební společnosti KMPG v tuzemsku, uvedl jako možnou příčinu růstu poptávky po nových bytech například nízké úrokové sazby. "Roste také podíl poptávky po rezidenčních nemovitostech jako formě investice a uložení prostředků. Tato část poptávky tvoří okolo 25 procent," doplnil Kliment. S ním souhlasí i Radim Sayed, který je obchodním ředitelem developerské společnosti Crestyl. "Předpokládáme i nadále mírný růst poptávky po vlastním bydlení. Důvodem je především kombinace nízkých úrokových sazeb a příznivých cen bytů," zmínil Sayed.

Největší vlna zájmu přirozeně směřuje k levnějším variantám nových bytů. To potvrdil generální ředitel společnost Průmstav Rafael Moreno, který uvedl: "Očekáváme růst a to zejména v nižších cenových hladinách. Nízké úrokové sazby hypoték s chutí drobných investorů investovat do nájemního bydlení zajistí v roce 2015 a 2016 zajímavý růst zejména v lokalitách velkých aglomerací jako je Praha a Brno. Ti developeři, kteří budou mít v tomto segmentu co nabídnout, budou vítězi.

Může Vás zajímat:  Nusle - Radnice Prahy 4 dokončila 27 nových bytů v Táborské ulici, které nabídne svým občanům

Trochu optimističtější prognózy má generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec, který prohlašuje: "V loňském roce byl poprvé překonán předkrizový rok 2007 a v Praze se prodalo celkem 5950 nových bytů, což byl meziroční nárůst o 19 procent. Za tímto razantním nárůstem stála především veliká a neustále doplňovaná nabídka takzvaných superlevných bytů, lepšící se ekonomická situace obyvatel České republiky a taktéž rekordně levné hypotéky. Pokud budou tyto vnější faktory zachovány i v letošním roce, je zde prostor pro zdravý růst trhu až o deset procent,“ dodal Korec.zdroj

Zanechat komentář