Developerský projekt u Džbánu nejspíš nevznikne, pozemky chce koupit Praha

12 ledna, 2015
0 komentářů

Developerský projekt, který měl být vybudován v těsné blízkosti vodní nádrže Džbán poblíž pražské rezervace Divoká Šárka, zřejmě postaven nebude. Pozemky vlastněné společností Molepo, která má blízko k investiční skupině Wood & Company, by totiž rád získal pražský magistrát.

Zainteresování pražského magistrátu potvrdila také mluvčí magistrátu Petra Hrubá. „Po upřesnění rozsahu zájmového území ze strany hlavního města Prahy očekáváme od společnosti Molepo stanovisko k případnému výkupu či směně pozemků. Chceme zkvalitnit přírodní a rekreační charakter této lokality,“ dodala Hrubá.Cíle developerské společnosti byly obdobné. Hlavním záměrem byla výstavba nových bytů, rezidencí a rodinných domů, ale společnost měla v úmyslu také dát do pořádku samotné okolí vodní nádrže, které je v katastrofálním stavu. S tím se však pojila nezbytná změna územního plánu, což radnice Prahy 6 rázně odmítla. Jednatel společnosti Molepa Pavel Nerad v rozhovoru s deníkem E15 sdělil: „Změna územního plánu je v tuto chvíli neprůchozí. Jsme proto ochotni jednat o prodeji. Rozhodne ale až cena.

Investoři doufají ve zhodnocení investice

V roce 2012 kupovala skupina investorů téměř deset hektarů pozemků u Džbánu v sazbě 800 Kč za jeden metr čtvereční. Pozemky patřily státnímu podniku Pražská kanalizace a vodní toky, který se ocitl v likvidaci. Ačkoli se projekt neuskuteční, investoři doufají, že se jim počáteční investice vrátí a chtějí ji zhodnotit. To dokládá Pavel Nerad, který se zároveň pokouší vyčíslit cenu. „Je to natolik unikátní lokalita, že se cena těžko určuje. Můžeme se však začít bavit o částce kolem dvou tisíc korun za metr čtvereční.

V praxi to znamená, že když investor získal majetky za 80 milionů korun, nyní by za ně mohl dostat až dvojnásobek. Zhodnocení přitom opírá také o fakt, že nedaleko projektu bude stát prodloužené trasa metra A, což přispěje k lepší dopravní dostupnosti. Podle slov Pavla Nerada ale firma ještě cenu pro magistrát stanovenou nemá. Pražský úřad se navíc rozhodl, že svou nabídku bude podávat až podle vlastních znaleckých posudků.

Může Vás zajímat:  Fotografie z výstavby Rezidence Nad Ostrovem

Projekt sliboval velký zisk

Původní cena, kterou společnost Molepo za téměř deset hektarů pozemků zaplatila, měla potenciál k velkému zhodnocení. To dokládají i slova nejmenovaného experta na realitní trh. „Metr čtvereční v novostavbě se v podobné lokalitě prodává za 70 až 90 tisíc korun za metr čtvereční.

Případný obchod by nebyl prvním svého druhu. Minulý rok se podobná transakce uskutečnila mezi Prahou 4 a soukromou firmou, která vlastnila pozemky kolem koupaliště Lhotka. Původním záměrem soukromé firmy také byla výstavba novostaveb.zdroj

Zanechat komentář