Development je v současnosti velice perspektivní odvětví ekonomiky

31 října, 2021
0 komentářů

Česká republika se spolu ostatními zeměmi stále potýká s důsledky pandemie. Čeští developeři si ale vůbec nestěžují. O byty ke totiž i přes stále nejistou ekonomickou situaci enormní zájem. Hypoteční trh běží na plné obrátky – koncem léta dosáhl objem poskytnutých úvěrů hodnoty celého loňského roku, který byl historicky nejúspěšnější.

Většina bytů se prodá ještě ve fázi přípravy

Velká část bytů v developerských projektech se prodá ještě před dokončením výstavby. To je zkušenost Petra Michálka, šéfa společnosti Skanska Reality. Například v projektu v Libčicích se ještě před dokončením prodalo 55 z 57 nabízených bytů.

Velký zájem je i o komerční nemovitosti. Nejžádanější jsou logistická centra

Kromě rezidenčního segmentu se daří i komerčním nemovitostem. Obsazenost skladových prostor a průmyslových hal je v některých regionech podle Zdenky Klapalové z poradenské společnosti Knight Frank téměř stoprocentní.

Výstavba kancelářských prostor stagnuje. Do dvou let jich ale bude nedostatek

V době lockdownu, kdy pracovala velká část zaměstnanců z domova, mnoho expertů předpokládalo, že po odeznění pandemie bude v důsledku home office a hybridního systému práce o kancelářské prostory mnohem menší zájem. Petr Palička z firmy Penta Real Estate toto tvrzení vyvrací. Firmy v Česku i zahraničí chtějí své zaměstnance zpět na pracovišti. Poptávka na vybavení kancelářských prostor se ale změnila. Větší důraz se klade na vybavení, nabídku služeb v okolí a venkovní prostory jako třeba terasy a zeleň.

V současnosti se však mnoho kancelářských budov nestaví, a proto například v Praze jich zanedlouho bude nedostatek. Podle Jany Vlkové z poradenské společnosti Colliers potvrzuje zájem o kanceláře v hlavním městě míra obsazenosti, která překročila 90 % a také stabilní či dokonce mírně rostoucí ceny nájemného.

Nájemní bydlení se stává lukrativní investiční příležitostí

Zvyšují se také ceny nájemního bydlení. Individuální pronajímatelé požadují přibližně 330 korun za metr čtvereční za měsíc, institucionální pronajímatelé až 504 korun. Zájem velkých investičních fondů o investice do nájemního bydlení roste. V Praze kontrolují již třetinu nájemního trhu.

Může Vás zajímat:  Poptávka po nových bytech neklesá

Na nájemní bydlení se začaly orientovat některé developerské společnosti, jejichž hlavními klienty byli až donedávna soukromí individuální investoři. Nabídka projektů určených výhradně pro nájemní bydlení je doposud nízká, investiční fondy tedy často kupují rezidenční komplexy ještě před realizací a do projektů vstupují i kapitálově.

Například společnost Trigema již realizuje projekty nájemního bydlení, a dokonce přistoupila k rozdělení bytových jednotek ve svém avantgardním projektu Top Tower na menší „startovací“ nájemní byty o výměře 19 metrů čtverečních.

Developeři se potýkají s růstem cen materiálů a nedostatkem stavebních kapacit

O nové byty bude i v budoucnu velký zájem. Realizace projektů má však svá úskalí. Banky nyní uplatňují konzervativní přístup k financování a firmy musí mít k dispozici 50–60 % kapitálu z vlastních zdrojů.

Kromě bank jsou do segmentu developmentu více než ochotny investovat i soukromé investiční společnosti. Někteří developeři doplňují potřebný kapitál také emisí obligací (CPI Group, Penta Real Estate, Crestyl).

Velkou výzvou v segmentu developmentu je v současné době nepředvídatelné zdražování stavebních materiálů a prací, nedostatek stavebních kapacit a také projektantů. Doba nutná k realizaci projektů se prodloužila až o několik měsíců, což se odrazí i na ceně. Příprava a realizace většího projektu trvá nyní Česku sedm až devět let.

zdroj: stavebni-forum.cz

Zanechat komentář