Dostupnost bytů v Česku se ve srovnání s loňskem snížila

15 června, 2021
0 komentářů

Vyplývá to z nového indexu společnosti EMA data vytvořeného pro server Seznam zprávy, který ukazuje dostupnost bytů v jednotlivých regionech.

Index dostupnosti bytů používá k analýze úrokové sazby hypoték a průměrné ceny nemovitostí. Z analýzy vyplývá, že se dostupnost bytů na hypoteční úvěr ve srovnání s rokem 2020 snížila v celé České republice. Příčinou jsou rostoucí ceny a zvyšující se sazby hypotečních úvěrů. I přesto je poptávka po nemovitostech stále vysoká. Téměř polovinu bytů lidé koupili na investice a snaží se tímto způsobem v nejisté době ochránit své úspory.

Byty jsou i přes stále nepříznivou ekonomickou situaci méně dostupné

Pro potřeby analýzy počítá index s následujícími průměrnými hodnotami: byt v osobním vlastnictví o ploše 65 m2, průměrná cena za metr čtvereční v daném měsíci, 80% hypotéka a průměrná úroková sazba se splatností 30 let.

Jako výchozí hodnota byl stanoven 1. březen 2020, kdy je index na hodnotě 1. Pokud je hodnota indexu vyšší, byty jsou hůře dostupné, naopak pod touto hodnotou jsou byty dostupnější.

Dostupnost bytů se hodnotí v období od začátku pandemie

Index ukazuje, jak jsou na tom ohledně dostupnosti bytů jednotlivé regiony. Až do konce letošního května byl index pod hodnotou 1 v Karlovarském kraji. Byty zde tedy byly nejdostupnější. I tady ale index mezitím vzrostl, což znamená, že byty jsou hůře dostupné než vloni v celé České republice.

Skutečnou dostupnost bytů pro obyvatele určuje výše platu a měsíčních splátek hypotéky

V případě Prahy je index kolem hodnoty 1,1. Znamená to, že se v hlavním městě dostupnost bytů ve srovnání s loňskem příliš nesnížila. Skutečnou dostupnost bytů ovšem určuje výše platů a měsíční splátka hypotéky. Ta je v hlavním městě více než 21 000 korun.

Nejnižší splátky jsou v Ústeckém kraji, kde nedosahují ani 5 200 korun. V rámci Česka jsou ještě dva kraje, kde se průměrná splátka hypotéky snižuje. V kraji Vysočina klesly splátky úvěru z 9248 na 8552 korun a v Plzeňském kraji z 8868 na 8616 korun.

Může Vás zajímat:  Ceny nových bytů v Praze navzdory nejisté ekonomické situaci a chybějícím turistům i nadále rostou

Zanechat komentář