Dražší hypotéky jsou důsledkem zvýšení základní úrokové sazby ČNB

25 listopadu, 2021
0 komentářů

Prudké zvýšení základní úrokové sazby ČNB vládu a politiky jednoznačně nepotěšilo. Ministryně financí Alena Schillerové se vyjádřila, že se tím Česká republika vzdaluje západním zemím, které si jinak bere za příklad. Z důvodu růstu sazeb hypoték zdraží domácnostem úvěry na bydlení. Složitější bude také obsluha veřejného dluhu.

Zvyšování základní úrokové sazby se promítne do cen hypoték

V prvním listopadovém týdnu zvýšila ČNB letos již počtvrté základní úrokovou sazbu, tentokrát o 1,25 procentního bodu. Sazby hypoték na zvýšení úrokové míry zareagují s určitým zpožděním. Podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého se brzy můžeme dočkat u většiny fixací čtyřprocentních úvěrů na bydlení.

ČNB začala zvyšovat úrokovou sazbu v červnu letošního roku. Od té doby vzrostla o 1,25 procentního bodu. Průměrná sazba hypoték vzrostla podle analytik portálu EMA Data Petra Zámečníka za stejné období o 0.89 procentního bodu.

Sazby hypoték se v minulosti dlouhodobě pohybovali kolem 4 procent

Odborníci předpokládají, že hypoteční sazba u většiny fixací dosáhne, nebo dokonce překročí hranici 4 %. Shodli se na tom mluvčí České spořitelny Filip Hrubý, manažer pro hypotéky Komerční banky Ondřej Šuchman a mluvčí Air Bank Jana Pokorná, která zároveň dodala, že se Air Bank pokusí udržet sazby hypoték po čtyřmi procenty.

David Krůta, konzultant společnosti 4fin poznamenává, že hypotéka je produkt, který většina lidí splácí po desetiletí. Je proto krátkozraké posuzovat hypotéku podle jedné fixace. Dlouhodobá data ukazují, že průměrná sazba hypoték je těsně pod čtyřmi procenty.

Podle některých politiků utlumí vysoká úroková míra aktivitu firem i domácností

Ministryně financí Alena Schillerová poznamenává, že díky zvýšení základní sazby hypotéky opět zdraží, a to až o tisíce korun měsíčně. Kromě toho se podle jejího názoru většina centrálních bank v západní Evropě prostřednictvím svých zásahů snaží o zkvalitnění života obyvatel. ČNB se ale rozhodla jde cestou drahých úvěrů jak pro firmy, tak i pro domácnosti, díky kterým vzrostou měsíční splátky hypoték o tisíce korun.

Může Vás zajímat:  Ceny bytů i sazby hypoték rostou. Realitní trh zpomaluje

Navzdory očekávání však koronakrize příliš neovlivnila schopnost většiny lidí dostát svým závazkům. Podíl nesplácených spotřebitelských úvěrů se v srpnu snížil o 0,03 procentního bodu na 5,29 %. Podíl nesplácených hypoték klesl o 0,02 procentního bodu na 0,85 %. Hodnota nesplácených závazků firem se dlouhodobě drží na stabilní úrovni.

Jak současná úroková míra ovlivní splátky hypoték?

Podle prediktivního modelu deníku E15 se při současné hodnotě základní úrokové sazby 2,75 % zvýší průměrné úročení hypoték v Česku na téměř 5 %. Tento model používá k analýze dosavadní vývoj průměrných sazeb hypoték v závislosti na ukazatelích jako například základní úrokové sazby ČNB, sazby LIBOR a jádrová inflace.

Hodnota průměrné hypotéky v Česku je kolem tří milionů korun. Poslední zvýšení úrokové sazby zvedne měsíční plátky o přibližně 2,5 tisíce korun měsíčně. Statisticky roste hodnota průměrné splátky hypotéky v Česku dlouhodobě pomaleji než průměrná mzda. Zvyšující se inflace by mohla růst sazeb hypoték i nadále podpořit. Navíc se podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka sazby hypotečních úvěrů budou zvyšovat i v ostatních zemích.

Lidé bez finanční rezervy mohou mít problémy se splácením

Podle odborníků se mohou v důsledku rostoucích úrokových sazeb dostat do problémů lidé, kteří sice v současnosti dokážou hypotéku splácet, ale na případné zvýšení po uplynutí doby fixace nemají finanční rezervy. Podle doporučení ČNB by však takovým klientům banky neměli hypotéky vůbec poskytovat.

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Zanechat komentář