Družstevní bydlení nebo byt v osobním vlastnictví? Jaký je v tom rozdíl?

8 března, 2021
0 komentářů

Družstevní byt může být řešením pro toho, kdo touží po vlastním bydlení, ale nechce se v době ekonomické recese zadlužit. V porovnání s rokem 2019 vzrostl letos zájem o koupi družstevního bytu o 7 %. Důvodem je vysoká cena bytů a obavy lidí z budoucího vývoje ekonomiky. Bydlení v družstevním bytě má ale svoje specifická pravidla.

Levnější forma bydlení, která získává na popularitě

Na realitním trhu se družstevní byty nabízí jen zřídka, přesto v nich v Česku bydlí 10 % obyvatel. V poslední době z důvodu vysokých cen nemovitostí podporují výstavbu družstevních bytů obce i developeři. Ve srovnání s bytem v osobním vlastnictví je cena družstevního bytu nižší, ale pro jeho používání platí určitá omezení.

Sáváte se majitelem družstevního podílu, byt zůstává družstvu

V případě družstevního bydlení nejste majitelem bytu, ale družstevního podílu. Byt zůstává vlastnictvím družstva, se kterým jste uzavřeli družstevní smlouvu. Z té vám vzniká časově neohraničené nájemní právo k bytové jednotce a další práva a povinnosti. Majitel družstevního podílu může podíl prodat nebo převést na jinou osobu.

Práva a povinnosti majitele podílu

Po splnění vkladové povinnosti se stanete nabyvatelem družstevního podílu a uzavíráte časově neohraničenou smlouvu o nájmu bytové jednotky. Vaší povinností je platit nájemné, tedy příspěvek do fondu oprav a poplatky za další služby, které zajišťují správu bytů.

O společných záležitostech rozhoduje členská schůze družstva řízená představenstvem. Každý člen má jeden hlas bez ohledu na velikost bytu.

K nakládání s bytem potřebujete souhlas družstva

Pokud budete chtít byt např. pronajmout, budete muset požádat družstvo o souhlas. Navíc vám může družstvo pronájem bytu zpoplatnit. Souhlas budete potřebovat i v případě, pokud se rozhodnete byt rekonstruovat.

Prodej členského podílu může být rychlejší než prodej bytu v osobním vlastnictví

  • Prodej družstevního bytu bývá rychlejší, protože nedochází k zápisu do katastru nemovitostí.
  • Cena družstevních bytů je nižší než u bytů v osobním vlastnictví.
  • Kupující neplatí daň z nabytí nemovitých věcí, protože jde o převod práva, ne nemovitosti (daň byla dočasně zrušena i v případě koupě bytu v osobním vlastnictví).
  • Koupi družstevního bytu lze financovat hypotečním úvěrem jen v případě, že poskytnete jako zástavu jinou nemovitost, nebo pokud družstvo do 12 měsíců umožní převod bytu do osobního vlastnictví.
  • Pokud úvěr, za který družstvo nechalo byty postavit nebyl ještě splacen, kupující musí kromě kupní ceny platit ještě poměrnou část anuity, která připadá na jeho družstevní podíl.
Může Vás zajímat:  Rezidenční trh v době pandemie: Česko vs. zahraničí

Družstvo smí ze zákona podnikat

Na rozdíl od společenství vlastníků v případě bytů v osobním vlastnictví smí družstvo podnikat a dosahovat zisku. Družstvo může např. pronajímat nebytové prostory nebo zpoplatnit pronájem členům, kteří poskytnou byt další osobě. Takto získané finanční prostředky mohou být použity pouze k uspokojování bytových potřeb členů družstva.

zdroj: hypoindex.cz

Zanechat komentář