Experti předpokládají růst úrokových sazeb hypoték. Navzdory očekávání sazby v prvním kvartálu roku 2021 stále klesaly

28 dubna, 2021
0 komentářů

Cena peněz na mezibankovním trhu roste. Přesto úrokové sazby hypoték v lednu a únoru dále klesaly. V únoru poskytly banky hypotéky v objemu téměř 30 miliard korun. Za období existence ukazatele Fincentrum Hypoindex se jedná o absolutní rekord. Průměrná cena hypotéky se vyšplhala nad tři miliony korun a průměrná úroková sazba klesla v porovnání s lednem o jeden bazický bod na 1,93 %.

Investování do nemovitostí zhodnotí našetřené peníze a ochrání je proti inflaci

Důvodem vysokého zájmu o investování jsou obavy lidí z dalšího zvyšování cen nemovitostí, úrokových sazeb hypoték a inflace. Počty poskytnutých hypoték se ovšem tak dramaticky nezvyšují. Velká část byla poskytnuta na refinancování a roste také průměrná výše hypoték, která v únoru přesáhla tři miliony korun.

Průměrná hodnota hypoték vzrostla na 3 000 000 korun

Oproti předchozímu měsíci vzrostla průměrná hodnota hypoték o 30 555 korun na 3 006 901 korun. Meziročně se jedná o nárůst o celých 390 000 korun.  Za poslední čtyři roky se hodnota průměrné hypotéky zvýšila o jednu třetinu, tedy o jeden milion korun.

Bytová výstavba se v loňském roce propadla o 15–20 %. Ceny bytů tedy rozhodně klesat nebudou a pozvolna poroste i průměrná hodnota hypoték.

Hypotéky na konci letošního roku s 3% úrokovou sazbou?

ČNB sice na svém únorovém zasedání úrokové sazby nezvýšila, ale některé banky k tomuto opatření již přistoupily. V únoru zvýšila o 0,1 % sazby hypotečních úvěrů například MBank a Moneta Money Bank. Skupina ČSOB zvýšila na začátku března sazby až o 0,2 %. Podobně zareagovala i Air Bank. Například hypotéka s LTV do 80 % s fixací na pět let je u Hypoteční Banky a ČSOB k dispozici s úrokovou sazbou od 2,29 %.

Podle odborníků by ke konci letošního roku mohly úrokové sazby vzrůst na 2,5 – 3 %. Lepší podmínky si boudou moci lidé u bank vyjednat jen v případě refinancování, protože se banky budou chtít vyhnout odchodu klientů.

Může Vás zajímat:  Zájemci o hypotéku by neměli otálet, začátkem roku sazby dosáhnou 4,5 procent

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář