Hypoteční trh je na historickém maximu. Banky letos poskytnou hypotéky za 400 miliard korun

23 listopadu, 2021
0 komentářů

Letošní rok bude co do objemu poskytnutých hypoték historicky nejvyšší. Podle údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum & Swiss Life poskytly banky za první tři čtvrtletí úvěry na bydlení v hodnotě 323,35 miliardy korun, což je o 90 % více než v loňském roce.

Po loňském doposud nejsilnějším roce nás čeká nový rekord. Podle analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Jiřího Sýkory hodnota poskytnutých úvěrů na bydlení letos přesáhne 400 miliard korun. Poslední čtvrtletí byla totiž v minulých letech ta nejsilnější. Zájem o hypotéky z důvodu rostoucích sazeb sice klesá, ale hranice 400 miliard bude velice pravděpodobně dosažena.

Úročení hypoték se zvýší alespoň na 4 %

Jak se budou sazby hypoték vyvíjet v budoucnu naznačuje také rostoucí trend základní úrokové sazby České národní banky, která se koncem září zvýšila o 0,75 procentního bodu na 1,5 %. Velké hypoteční banky rychle zareagovaly a zvýšili sazby úvěrů nad 3 %. V prvním listopadovém týdnu došlo k dalšímu, již čtvrtému zvýšení úrokové míry v letošním roce, a to na 2,75 %. Lze očekávat, že banky zvýší sazby hypoték minimálně na hranici 4 %.

Kdo se rozhodl pro hypotéku jen z důvodu nízkého úročení, musí počítat s vyšší sazbou na konci fixace

Část klientů si hypotéku mohla dovolit jen díky extrémně nízkým sazbám v loňském a letošním roce. Pokud se sazby na konci fixace udrží na současné úrovni, měsíční splátky se mohou zvýšit až o několik tisíc korun.

V případě třímilionové hypotéky na dobu 25 let při zvýšení sazby na 5 % vzroste měsíční splátka z 13 348 na 17 537 korun, což je 4000 měsíčně navíc.

Klienti bez dostatečné finanční rezervy mohou mít problémy se splácením a eventuelně o svou nemovitost přijdou.

zdroje: novinky.cz

Může Vás zajímat:  Je možné získat hypotéku bez vlastních financí?

Zanechat komentář