Hypoteční trh mírně zpomaluje, i tak byl ale rok 2021 rekordní

18 ledna, 2022
0 komentářů

Ačkoliv úroky hypoték v Česku rostou osmý měsíc po sobě a odborníci předpokládají brzký propad na hypotečním trhu, v letošním roce se pravděpodobně Čechům podaří pokořit hranici 400 miliard korun vydaných na hypoteční úvěry.  A to i přesto, že sazby se pomalu zvyšují až k pěti procentům.

V říjnu dosáhly sazby 2,54 procent

Průměrné výše úrokových sazeb v Česku rostou už od března a v měsíci říjnu dosáhly hodnoty 2,54 procenta. Finanční společnosti přitom úroky i nadále navyšují, stejně jako Česká národní banka, která v září zvýšila základní sazbu o 0,75 procentního bodu a nově v listopadu znovu o razantních 1,25 procentního bodu. Základní sazba České národní banky tak skočila na aktuálních 2,75 procenta.

V říjnu hypotéky přesáhly 32 miliard, celkově jde letos o 335 miliard

I přes zvyšování úrokových sazeb u hypoték přesáhl objem poskytnutých hypoték v říjnu hranici 32 miliard korun. Stačilo k nim přitom 10 065 poskytnutých úvěrů. A i přes rostoucí úrokové sazby si v říjnu přišlo pro hypotéku o 500 zájemců více, než v září. Meziročně pak v říjnu objem poskytnutých úvěrů stoupl o 1,5 miliardy korun. V rámci jednotlivých měsíců v letošním roce ale nárůst poptávky již mírně zpomaluje. Zatímco v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték více než 75 procent, v září to bylo 38 a v říjnu už jen 27 procent. Od začátku roku už přitom banky sjednaly hypotéky za více než 355 miliard korun.

Odborníci čekají stabilizaci v roce 2022

V nejbližších měsících odborníci předpokládají ještě další růst úrokových sazeb, ve druhé polovině roku 2022 by se však podle nich mohla situace již změnit. „Věřím, že ve druhé polovině příštího roku by se mohl trh stabilizovat,“ míní ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

zdroj: e15.cz

Může Vás zajímat:  Hypoteční trh na podzim 2020: úroky hypoték stále klesají, zájem o nemovitosti roste

Zanechat komentář