Hypoteční trh na podzim 2020: úroky hypoték stále klesají, zájem o nemovitosti roste

20 listopadu, 2020
0 komentářů

Úroky hypoték i během podzimu stále klesají, zájem o nemovitosti roste

Ani přes krizi spojenou s pandemií koronaviru nedochází k mnohými předpokládanému poklesu ceny nemovitostí. Také zájem o vlastní bydlení přitom mezi Čechy zůstává vysoký a hypoteční trh míří k rekordu. Odborníci také od jara hlásí pokles úrokových sazeb, který by měl pokračovat i nadále.

Do vývoje trhu s nemovitostmi letos zasáhla koronavirová krize. I když ne způsobem, který řada odborníků očekávala. Zatímco většina ekonomických segmentů přinejlepším stagnuje, hypoteční trh zažívá zlaté období. Kromě trvalého zájmu Čechů o vlastní nemovitost se zvyšuje také počet investičních nemovitostí jako bezpečného způsobu uložení a zhodnocení peněz.

Úroky se blíží dvěma procentům

Klientům nahrává výhodná úroková sazba, která klesá od jara a přibližuje se dvouprocentní hranici. Ještě začátkem roku 2019 se přitom sazba pohybovala okolo 3 %. V říjnu 2020 dosáhla hodnoty 2,02 % a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl změnit. Naopak můžeme očekávat další pokles, za kterým stojí mimo jiné boj velkých bank o klienty. Největší zájem mají o klienty s historií, které lákají od konkurence refinancováním stávajícího úvěru.

Banky očekávají také rekord v objemu poskytnutých hypoték. Do konce letošního roku by mohla být překonána částka 225,8 miliard korun, kterou si klienti půjčili na bydlení v roce 2016. V listopadu měly být podle ukazatele Fincentrum Hypoindex poskytnuty hypotéky v celkové výši 25,214 miliardy korun, což je jedna z nejvyšších částek v historii.

Ani krize neohrozila ceny nemovitostí

Dalším ukazatelem, u kterého ekonomové zaznamenali v posledních měsících vzestupný trend, je průměrná výše hypotečního úvěru. V září meziročně stoupla o 250 tisíc korun na 2 801 344 korun. V říjnu vyrostla o dalších 64 tisíc a dosáhla historického rekordu. Tím se potvrzují data realitních kanceláří, podle kterých ceny nemovitostí na českém trhu nadále stoupají.

Může Vás zajímat:  Jak ovlivňuje pandemie COVID-19 ceny nemovitostí na podzim roku 2020

Neopakuje se tedy situace z roku 2008, kdy během finanční krize ceny pražských bytů klesly o 23 %. Odborníci ani v nadcházejících měsících nečekají změnu tohoto trendu, a tak nemovitosti zůstávají jednou z nejbezpečnějších forem investice. Zaznamenán nebyl ani žádný zásadní pád nájmů – jedinou výjimkou se staly byty v centru Prahy, které běžně slouží ke krátkodobému pronájmu pro turisty (např. přes platformu Airbnb)

Problémy se splácením banky řeší

Jisté obavy mohl vzbuzovat konec plošného moratoria na splátky úvěrů a hypoték, které vyhlásilo ministerstvo financí, aby pomohlo dlužníkům zasaženým koronavirovou krizí. Jen do druhé poloviny srpna bylo takových žádostí schváleno více než 350 tisíc. Jen asi desetina žadatelů byla odmítnuta – zpravidla ti, kteří měli problémy se splácením již před krizí. Banky se nyní snaží problémy s klienty řešit individuálně a najít oboustranně výhodné řešení. Tuto možnost přitom řada expertů považuje za vhodnější než plošné úlevy. Stát v tuto chvíli nepřipravuje žádné další podobné moratorium.

zdroj: hypoindex.cz

Zanechat komentář