Hypoteční trh na přelomu roku: Jak vypadal a jak se bude vyvíjet dál?

22 ledna, 2022
0 komentářů

V roce 2021 v Česku banky rozdaly na hypotéky 430 miliard korun, což je o úctyhodných 69 procent více, než v roce předchozím. Úvěry ze stavebního spoření pak byly rovněž rekordní, a to v souhrnné výši 110 miliard korun. Za zvýšeným zájmem o financování bydlení přitom stály především nízké úrokové sazby. Meziročně vzrostl počet nově uzavřených úvěrů na celkových 520 tisíc.

U Čechů vítězila ČSOB

V roce 2021 poskytla největší objem hypotečních úvěrů ČSOB, která zájemcům půjčila 105 miliard korun v rámci hypoték a dalších 33 miliard v rámci úvěrů ze stavebního spoření. „Za mimořádnými výsledky stojí především velmi nízké úrokové sazby a možnost výhodného financování, které poháněly vysokou poptávku po nemovitostech k vlastnímu bydlení i investici. Vysoká poptávka i řada dalších vlivů zapříčinily velmi rychlý růst cen nemovitostí,“ vysvětluje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB.

Refinancování tvořilo třetinu úvěrů

Třetinu poskytnutých hypotečních úvěrů v roce 2021 tvořily refinancované úvěry, a to zejména ty s pětiletou fixací z let 2016 a 2017. „Pozitivní zprávou zůstává, že i přes rostoucí ceny nemovitostí a výši průměrného úvěru nedochází k prodlužování jejich splatnosti, která se pohybuje okolo 26 let. Ani přes rychlejší nárůst úrokových sazeb na konci roku neočekáváme problémy klientů, které čeká refinancování, se splácením,“ potvrzuje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Rok 2022 se ponese v duchu zpomalení trhu

V roce 2022 se podle odborníků projeví kroky České národní banky, která v roce 2021 několikrát zvýšila základní úrokovou sazbu. „Rekordní rok je za námi, do roku 2022 očekáváme návrat k normálu. Velkou roli budou hrát úrokové sazby, které se na začátku roku pohybují mezi 4 a 5 %. Malá nabídka nemovitostí i vysoké ceny energií pak povedou k dalšímu růstu jejich cen. Naopak nepředpokládáme, že dubnové znovuzavedení ukazatelů LTV, DTI a DSTI bude mít na trh významný dopad. Pro zájemce o spoření je ale růst úrokových sazeb dobrou zprávou, proto očekáváme vyšší zájem o stavební spoření a nové smlouvy,“ uzavírá výhled do roku 2022 Jan Sadil.

Může Vás zajímat:  Konec levných hypoték. Sazby dosáhly tříprocentní hranice

Leden znovu rozvířil konkurenční boje

S příchodem nového roku začaly i marketingové kampaně jednotlivých bank a některé z nich za účelem získání nových klientů a splnění obchodních plánů neváhají ani snižovat výši úrokových sazeb u hypoték. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří budou hypotéku potřebovat. Například Moneta již snížila sazby o 0,1 procentního bodu u nově sjednaných hypoték s fixací na 5, 7 a 10 let. Ve výsledku to znamená možnost získat u Monety hypotéku se sazbou od 3,54 při refinancování a od 3,79 u nových hypoték.

Zdroj: stavebni-forum.cz, seznamzpravy.cz

Zanechat komentář