Hypotéka pod 4 % už je raritou. Kde ji ještě najdete?

19 listopadu, 2021
0 komentářů

Zatímco na začátku letošního roku bylo možné sehnat i hypotéky s úrokovou sazbou pod 2 procenta, ty aktuální ve většině přesahují čtyřprocentní hranici. A pokud nepřesahují, pak s nárůstem počítají v nejbližších týdnech. Pro zájemce o hypotéky jsou tak tyto dny poslední šancí na výhodnější hypoteční úvěr.

Pod 4 procenty jsou už jen tři banky

Úrokovou sazbu pod čtyřprocentní hranicí aktuálně nabízí již pouze Česká spořitelna (3,74 %), Moneta (3,99 %) a Sberbank (3,79 %), a to při osmdesátiprocentní výši hypotéky proti hodnotě nemovitosti a pětileté fixaci. I u těchto bank se ale situace již brzy změní. Například šéf hypotečních úvěrů České spořitelny Filip Belant potvrdil, že výši úrokové sazby 3,74 procenta bude banka držet pouze do konce listopadu.

I pětiprocentní sazba je realitou

Úroková sazba blížící se až k 5 procentům naopak čeká aktuálně na klienty mBank či Equa bank, které nabízejí při osmdesátiprocentním LTV a pětileté fixaci úrokovou sazbu ve výši 4,64 (mBank) a 4,59 (Equa bank) procenta. U devadesátiprocentního LTV pak úroky rostou ještě dále, a to na 5,09 procenta u Equa bank, na 4,89 procenta u Raiffeisenbank a 4,79 procenta u Sberbank či UniCredit Bank.

Majitelé hypoték si připlatí

Levným hypotékám jednoznačně odzvonilo a aktuální zájemci si na splátkách znatelně připlatí. V závislosti na celkové výši hypotéky může jít o stovky, ale i tisíce korun. Takto razantní nárůst přitom ještě v říjnu ani odborníci nečekali. „Naše původní plány počítaly s pomalejším růstem úrokových sazeb. Nové sazby jsou nicméně reakcí na razantní krok České národní banky, která se snaží zabránit dalšímu nárůstu inflace,“ vysvětluje Jiří Feix, šéf Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Zdražování hypoték bude nejspíš ještě pokračovat

Aktuální nárůst cen přitom nejspíš nebude definitivní. Česká národní banka již avizovala, že počítá s dalším navýšením dvoutýdenní repo sazby v příštím roce. Sazby hypoték by tak mohly v roce 2022 oscilovat kolem šesti procent.

Může Vás zajímat:  Funguje hypotéka online?

„Banky budou na zvyšování základní sazby ze strany ČNB u hypoték reagovat pozvolněji, promítnutí tak nebude okamžité, ale sazba bude určitě postupně stoupat,“ uzavírá mluvčí Sberbank Radka Černá.

Zdroj: Seznamzpravy.cz

 

Zanechat komentář