Hypotéka s úrokovou sazbou pod dvě procenta je minulostí. Navíc na její vyřízení můžete čekat až dva měsíce

6 července, 2021
0 komentářů

V roce 2020 poskytly banky hypotéky v hodnotě přibližně 179 miliard korun. V letošním roce bylo této hranice dosaženo už koncem května. Úroková sazba hypoték opět vzrostla nad 2 %, což se ale na snížení zájmu zatím neprojevilo.

Podle Hypoindexu společnosti Fincentrum vzrostla v květnu průměrná úroková míra na 2,06 %. Poprvé po půl roce rekordně nízkých sazeb se úroková míra opět vyšplhala nad 2 %. Sazby již zvýšila většina bank v Česku. V případě skupiny ČSOB se v červnu jednalo už o třetí zvýšení v tomto roce. Podle všech ukazatelů lze předpokládat, že pozvolný růst úrokových sazeb bude i nadále pokračovat.

Čeká hypoteční trh rekordní rok?

Letošní rok bude podle poradce České bankovní asociace Vladimíra Staňury ohledně objemu poskytnutých hypoték rekordní. Od ledna do června rozpůjčovaly banky na hypotékách tolik, co za celý loňský rok.

Cena nemovitostí i sazba hypoték roste, zájem ale neklesá

V květnu, kdy se úroková míra hypoték opět vyhoupla nad hranici 2 %, poskytly banky 12 984 úvěrů za 40,56 miliard korun. Průměrná výše hypotéky mírně klesla, a to na 3 123 485 korun. Zřejmě jde ale jen o výjimku v trendu zvyšujících se hypoték, neboť cena nemovitostí stále roste. Pokud se nezvýší nabídka, tedy objem stavěných bytů, růst cen se jen tak nezastaví.

Nabídka nemovitostí je limitovaná a možnost rozumného zhodnocení úspor kromě koupě investičního bytu dnes v podstatě neexistuje. Poptávka po nemovitostech roste i navzdory zvyšujícím se úrokovým sazbám hypoték a následkem toho se zvyšuje i cena nemovitostí.

Vyřízení vaší hypotéky může bankám trvat až dva měsíce

Před pandemií trvalo vyřízení hypotéky v průměru tři týdny, nejdéle měsíc. S obrovským zájmem o úvěry se ale doba nutná k jejich vyřízení značně prodloužila.

Může Vás zajímat:  Zájem o hypotéky je i navzdory rostoucím sazbám stále velký. Objem poskytnutých úvěrů může dosáhnout 400 miliard korun

Banky, které nabídnou lákavější úrokovou míru, mají samozřejmě víc zájemců a žádostí k vyřízení. Celý proces u takové banky tedy trvá déle. Větší šance na rychlejší vyřízení hypotéky je u větších bank, kterým se většinou daří zpracovávat žádosti rychleji.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář