Hypotéky jsou historicky levné, banky ale snižují odhadní ceny nemovitostí

20 ledna, 2021
0 komentářů

Ekonomická recese způsobená pandemií neoslabila zájem lidí o investice do nemovitostí. Objem poskytnutých úvěrů v roce 2020 dokonce převýšil rekordní rok 2016. Epidemická situace se však navzdory různým omezením zatím nezlepšuje a oživení ekonomiky můžeme očekávat nejdříve na podzim tohoto roku. Banky jsou proto při poskytování hypoték opatrnější v odhadech cen nemovitostí.

Ceny nemovitostí zřejmě klest nebudou, jejich hodnota pro banku je ale nižší než kupní cena

  • Nemovitosti v Česku jsou dlouhodobě nadhodnocené – podle ČNB v závislosti na lokalitě o 17–25 %.
  • Stále nejistá ekonomická situace spolu s koncem moratoria na odložení splátek zvyšuje riziko nesplácení hypoték.
  • Na začátku pandemie mnozí očekávaly, že ceny nemovitostí poklesnou. K tomu však až doposud nedošlo. Ceny bytů, domů a pozemků až do konce minulého roku stále mírně rostly. Banky se ale obávají, že v následujících měsících se ekonomická situace může zhoršit dostupnost bydlení snížit.
  • Jako preventivní opatření začínají banky žadatelům o hypotéku oceňovat nemovitosti na nižší hodnotu, než je jejích kupní cena. Lidé tak musí bance zaplatit větší část ceny z vlastních zdrojů, případně nabídnout do zástavy jinou nemovitost.

Ocenění na hodnotu výrazně nižší, než je kupní cena se týká většinou nerekonstruovaných starších nemovitostí v méně atraktivních lokalitách. Banka se tak pojistí, že se jí v případě nesplácení úvěru podaří nemovitost prodat za skutečnou hodnotu a uspokojit tak svoji pohledávku vůči klientovi. Přitom ještě na začátku roku 2019 banky v 95 % případů oceňovali nemovitosti na částku shodnou s kupní cenou.

Podle ČNB může banka poskytnout až 90% hypotéku, skutečnost je ale jiná

V současné době mohou banky poskytovat hypotéky až do výše 90 % hodnoty zastavované nemovitosti. V praxi ale banky nabízí 80% hypotéky. Je to jedno z dalších opatření, kterým banky snižují případné riziko nesplácení úvěru. Pokud má žadatel o hypotéku omezené finanční prostředky a počítá s tím, že mu banka půjčí 90 % kupní ceny, může se dočkat nemilého překvapení. Místo plánovaných 10 % ceny bude muset zaplatit dvojnásobek a banka navíc může nemovitost ohodnotit na nižší částku, než je kupní cena. V takovém případě se může stát pro zájemce koupě nemovitosti nedostupnou.

Může Vás zajímat:  Jak inflace dopadá na trh s hypotékami?

Podpis rezervační smlouvy neuspěchejte

Rezervační smlouvu podepisujte pouze tehdy, až budete mít jistotu, jakou částku vám banka půjčí. Nechcete se dostat do situace, kdy se podpisem zavážete ke koupi a banka vám poté půjčí méně, než ve skutečnosti potřebujete. Rozumnější je nechat si hypotéku předschválit a teprve poté podepisovat rezervační smlouvu.

zdroj: novinky.cz

Zanechat komentář