Hypotéky jsou historicky levné, banky ale snižují odhadní ceny nemovitostí

20 ledna, 2021
0 komentářů

Ekonomická recese způsobená pandemií neoslabila zájem lidí o investice do nemovitostí. Objem poskytnutých úvěrů v roce 2020 dokonce převýšil rekordní rok 2016. Epidemická situace se však navzdory různým omezením zatím nezlepšuje a oživení ekonomiky můžeme očekávat nejdříve na podzim tohoto roku. Banky jsou proto při poskytování hypoték opatrnější v odhadech cen nemovitostí.

Ceny nemovitostí zřejmě klest nebudou, jejich hodnota pro banku je ale nižší než kupní cena

  • Nemovitosti v Česku jsou dlouhodobě nadhodnocené – podle ČNB v závislosti na lokalitě o 17–25 %.
  • Stále nejistá ekonomická situace spolu s koncem moratoria na odložení splátek zvyšuje riziko nesplácení hypoték.
  • Na začátku pandemie mnozí očekávaly, že ceny nemovitostí poklesnou. K tomu však až doposud nedošlo. Ceny bytů, domů a pozemků až do konce minulého roku stále mírně rostly. Banky se ale obávají, že v následujících měsících se ekonomická situace může zhoršit dostupnost bydlení snížit.
  • Jako preventivní opatření začínají banky žadatelům o hypotéku oceňovat nemovitosti na nižší hodnotu, než je jejích kupní cena. Lidé tak musí bance zaplatit větší část ceny z vlastních zdrojů, případně nabídnout do zástavy jinou nemovitost.

Ocenění na hodnotu výrazně nižší, než je kupní cena se týká většinou nerekonstruovaných starších nemovitostí v méně atraktivních lokalitách. Banka se tak pojistí, že se jí v případě nesplácení úvěru podaří nemovitost prodat za skutečnou hodnotu a uspokojit tak svoji pohledávku vůči klientovi. Přitom ještě na začátku roku 2019 banky v 95 % případů oceňovali nemovitosti na částku shodnou s kupní cenou.

Podle ČNB může banka poskytnout až 90% hypotéku, skutečnost je ale jiná

V současné době mohou banky poskytovat hypotéky až do výše 90 % hodnoty zastavované nemovitosti. V praxi ale banky nabízí 80% hypotéky. Je to jedno z dalších opatření, kterým banky snižují případné riziko nesplácení úvěru. Pokud má žadatel o hypotéku omezené finanční prostředky a počítá s tím, že mu banka půjčí 90 % kupní ceny, může se dočkat nemilého překvapení. Místo plánovaných 10 % ceny bude muset zaplatit dvojnásobek a banka navíc může nemovitost ohodnotit na nižší částku, než je kupní cena. V takovém případě se může stát pro zájemce koupě nemovitosti nedostupnou.

Může Vás zajímat:  Úrokové míry hypoték čeká stagnace. Levnější už nebudou

Podpis rezervační smlouvy neuspěchejte

Rezervační smlouvu podepisujte pouze tehdy, až budete mít jistotu, jakou částku vám banka půjčí. Nechcete se dostat do situace, kdy se podpisem zavážete ke koupi a banka vám poté půjčí méně, než ve skutečnosti potřebujete. Rozumnější je nechat si hypotéku předschválit a teprve poté podepisovat rezervační smlouvu.

zdroj: novinky.cz

Zanechat komentář