Hypotéky za méně než 2 % pomáhají oživit realitní trh

27 ledna, 2021
0 komentářů

Nízké úrokové sazby hypoték mají spolu s dalšími opatřeními jako např. dočasné zrušení daně z nabytí nemovitých věcí pomoci oživit trh s nemovitostmi. V listopadu loňského roku půjčily banky na úvěrech na bydlení téměř 27 miliard korun. Úroková míra těchto hypoték nedosahuje ani 2 %. Pokračující ekonomická krize způsobená pandemií tedy zájem o investování do nemovitostí zatím nezbrzdila.

Úrokové sazby jsou na nejnižší úrovni od roku 2017

Úrokové sazby hypoték na hranici 2 % byly na trhu naposled v březnu 2017. V listopadu loňského roku se hypotéky na tuto hranici vrátily a průměrná úroková sazba dosáhla hodnoty 1,98 procenta. Nízké úrokové sazby dále podporují zájem o investování do nemovitostí. V říjnu i přes nepříznivý vývoj ekonomické situace poskytly banky v meziročním srovnání o 2000 hypoték více. Celková hodnota dosáhla 25,21 miliardy korun a v listopadu se zájem o hypotéky ještě o něco zvýšil.

Nízké sazby hypoték podporují poptávku po investování

Zájem o investování do nemovitostí neopadá, a to způsobuje pokračující růst cen. Díky tomu roste i průměrná výše hypoték, která dosahuje 2 887 178 korun. Přes hranici 2,5 milionu korun se přitom tento ukazatel dostal v prosinci 2019.

Za posledních několik let byl ohledně objemu poskytnutých hypoték nejúspěšnější rok 2016. Tehdy banky poskytly úvěry za 225,81 miliardy korun. Nechybělo málo a v loňském roce byla hranice 225 miliard korun pokořena již za 11 měsíců. Od ledna do listopadu dosáhl objem poskytnutých hypoték 224,51 miliardy korun.

Levněji již banky hypoteční úvěry poskytovat nemohou

Další snižování úrokových sazeb hypoték nás v tomto roce pravděpodobně již nečeká. Podle ekonomů největších bank v Česku bude docházet ke stagnaci úrokové míry na současné úrovni. Hlavním důvodem je že cena, za kterou si banky opatřují peníze na úvěry na mezibankovním trhu začala během listopadu rychle růst. To však neznamená, že banky začnou automaticky zdražovat úvěry. Konkurence na hypotečním trhu je velmi silná a ekonomická recese způsobená pandemií a s ní spojená nejistota ještě nějakou dobu potrvá. To nejspíš způsobí, že se hypoteční sazby v nejbližší době stabilizují na současné úrovni a případný další pokles lze očekávat jen v rámci časově omezených akcí jednotlivých bank.

Může Vás zajímat:  Experti předpokládají růst úrokových sazeb hypoték. Navzdory očekávání sazby v prvním kvartálu roku 2021 stále klesaly

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář