Hypotéky zdolávají rekordy – zdražují raketovou rychlostí

23 února, 2022
0 komentářů

Hypotéky na českém trhu aktuálně zažívají turbulentní období. Jejich zdražování je nejrychlejší v historii a stále není u konce. Březen by měl podle odhadů pro spotřebitele znamenat opět další zdražení, a to i přesto, že aktuální nabídkové sazby hypoték atakují hranici pěti procent.

Leden 2022 byl v sazbách rekordní

Odhady odborníků se naplnily a leden 2022 byl v oblasti úrokových sazeb u hypoték rekordním. Průměrná úroková sazba vzrostla téměř o půl procentního bodu na 3,43 procenta, což je nejprudší nárůst v historii. Zatímco v listopadu 2021 vzrostla průměrná sazba hypoték o 16 bazických bodů, v prosinci to bylo už o 29 bazických bodů a v lednu dokonce o 44 bazických bodů.

„Průměrná úroková sazba celkem výrazně překonala hranici tří procent a pro leden 2022 se ustálila na hodnotě 3,43 procenta. To činí nárůst o 0,44 procenta, což překonalo i rekordní hodnotu z minulého měsíce. Je ovšem jasné, že podobné zvyšovaní můžeme čekat i v dalších měsících,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Drahé hypotéky ochladily trh

Vysoké úrokové sazby hypoték se promítly i do dění na realitním trhu, kde znatelně klesla poptávka. Klesl tak i celkový objem poskytnutých hypoték. Za leden poskytly banky pouze 7045 úvěrů v hodnotě 22,89 miliardy korun, což znamená propad o více než 30 procent co do objemu i počtu. „Hypoteční trh znatelně ochlazuje a ochlazovat bude i v dalších měsících,“ říká Sýkora. Průměrná výše hypoték ovšem v lednu vzrostla, za což mohou především vysoké ceny nemovitostí. Během ledna vzrostla průměrná výše hypotéky téměř o 35,5 tisíce korun na 3 249 234.

Návrat sazeb z roku 2012

Po deseti letech se aktuálně vrací průměrná hypoteční sazba na podobnou hladinu. V září 2012 se však sazby nacházely ve fázi poklesu a Česká národní banka základní úrokovou sazbu od června 2012 postupně snižovala až na 0,05 procenta. Aktuálně je situace spíše opačná, kdy v roce 2021 ČNB začala se zvyšováním úrokových sazeb z 0,25 procenta na prosincovou hodnotu 3,75 procenta a aktuálně i v roce 2022 zvýšila úrokové sazby až na 4,5 procenta o 0,75 procentního bodu.

Může Vás zajímat:  Hypotéky konečně alespoň nepatrně zlevnily

„Rychlý nárůst základní sazby se s určitým zpožděním propisuje i do hypotečních sazeb. Hypotéka za méně než dvě procenta p. a. se dala v některých bankách pořídit ještě loni v létě, v současné době se ale nabídkové sazby hypoték již přibližují – a v některých bankách i překračují – hranici pěti procent p. a.,“ řekl Jiří Sýkora. Během roku 2022 by přitom klienti se snížením úrokových sazeb počítat neměli. Případné snižování sazeb ze strany ČNB by podle odhadů odborníků mohlo přijít maximálně v závěru roku.

Zdroj: seznamzpravy.cz

 

Zanechat komentář