Hypotéky zdražovaly i na podzim, zájem byl přesto enormní

2 ledna, 2022
0 komentářů

Průměrná úroková sazba u hypoték se v listopadu přiblížila ke třem procentům a oproti říjnu tak opět vzrostla. Řada lidí má přitom obavy, zda při tomto trendu v budoucnu na hypotéku dosáhnou. I proto zájem o hypotéky zatím nepolevil a dokonce naopak dosáhl mimořádných výšin.

O kolik zdražily hypotéky v Česku

Za posledních devět měsíců vzrostla úroková sazba u hypoték o 0,77 procentního bodu na aktuálních 2,7 procenta ročně. Této hladiny dosahovaly hypotéky naposledy v létě 2019. Hypoteční sazby přitom reagují zejména na tržní úrokové sazby s delší splatností, které rostou už od druhé poloviny loňského roku, ovšem v posledních měsících tento růst významně zrychlil.

Zájem o hypotéky byl v listopadu opět vyšší

I přes zmíněné zdražování zájem o hypotéky v listopadu nepoklesl, a to jak v meziročním srovnání, tak i ve srovnání s měsícem říjnem. Konkrétně banky sjednaly o 13 procent více hypoték než v říjnu, a o 22 procent více, než před rokem. „Větší počet hypoték v listopadu byl poskytnut pouze v roce 2016. Oproti říjnu vzrostl objem sjednaných hypoték o 16 procent a meziročně pak došlo k nárůstu dokonce o 38 procent,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Společně s rostoucím počtem poskytnutých úvěrů pak vzrostl i objem hypoték, a to konkrétně na více než 46 miliard pouze za měsíc listopad. Nové hypotéky přitom činily téměř 36 miliard, zatímco refinancované úvěry lehce přesáhly 10 miliard.

Jak budou vypadat úrokové sazby v nejbližších měsících?

„Hypoteční trh má za sebou několik velmi hektických čtvrtletí. V nejbližších měsících lze proto očekávat určité zklidňování dané mimo jiné i svižným růstem úrokových sazeb centrální banky, který se do jisté míry a s jistým zpožděním promítá i do úrokových sazeb z nových úvěrů. Soudě podle zkušeností z minulých let lze očekávat, že průměrná sazba z nových hypoték dosáhne během příštího roku úrovní lehce nad čtyřmi procenty, kde už pak zůstane,“ říká analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Může Vás zajímat:  Experti předpokládají růst úrokových sazeb hypoték. Navzdory očekávání sazby v prvním kvartálu roku 2021 stále klesaly

Zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář