I přes nepříznivou ekonomickou situaci způsobenou koronavirem zájem lidí o vlastní bydlení roste

1 března, 2021
0 komentářů

Ani omezená ekonomická aktivita a nejistota ohledně budoucího vývoje nesnížila zájem lidí o pořízení vlastního bydlení. Vládní programy na podporu ekonomiky zajišťují platy lidí v oborech postižených pandemií, cena nemovitostí stále roste a objem hypoték poskytnutý v loňském roce byl rekordní. Index nemovitostí, který připravil portál Seznam zprávy s webem Sreality.cz, ukazuje změnu zájmu o koupi vlastního bydlení ve srovnání s předešlým rokem.

Index nemovitostí sleduje počet shlédnutých inzerátů

Poptávku po rezidenčních nemovitostech zjišťuje Index nemovitostí na realitním portálu Sreality.cz. Zaznamenává se počet uživatelů, kteří minimálně jednou týdně vyhledali inzerát na prodej bytů, domů nebo stavebních pozemků. Výsledná hodnota vyjadřuje v procentech, jak se změnil zájem o rezidenční nemovitosti ve srovnání s předešlým rokem.

Navzdory nejisté situaci poptávka po nemovitostech roste

Na začátku koronakrize v březnu loňského roku došlo v důsledku karantény krátkodobě k poklesu zájmu o nemovitosti. O měsíc později, v polovině dubna, poptávka opět vzrostla, a to dokonce nad úroveň předchozího roku. Po zbytek roku byla poptávka vyšší než v roce 2019. Vzrostl také počet shlédnutých inzerátů.

Vládní programy pomohly stabilizovat realitních trh a podpořily poptávku po vlastním bydlení

  • Opatření vlády na podporu ekonomiky jako jsou Kurzarbeit či Antivirus pomohly udržet pracovní místa v odvětvích postižených pandemií. Mnoho zaměstnanců ekonomická recese zatím nepostihla.
  • Přes 70 % obyvatel Česka vlastní nemovitost, ve které bydlí. Poptávka je daleko vyšší než nabídka. Jedním z důvodů je stále nedostatečná výstavba, kterou brzdí zdlouhavá povolovací řízení.
  • Koupě nemovitosti je v současné době pro většinu lidí nejvýhodnější a zároveň nejbezpečnější investicí. Výnos tradičních finančních instrumentů je mizivý a akcie jsou vysoce riskantní.
  • Hypoteční úvěry byly v loňském roce extrémně levné. Úrokové sazby se pohybovaly pod 2 %. Pro získání hypotéky na vlastní bydlení stačí zájemcům uhradit jen 10 % ceny nemovitosti z vlastních zdrojů. Navíc byla zrušena 4% daň z nabytí nemovitých věcí, což kupujícím ušetří stovky tisíc korun.
Může Vás zajímat:  Lidé stále ve velkém investují do bytů a pozemků. Přijde mnohými očekávaná cenová korekce?

Navzdory nelehké situaci lidé očekávají oživení ekonomiky již v letošním roce

I přes to, že by měly v letošním roce končit vládní podpůrné programy, panuje ve společnosti všeobecné přesvědčení, že se situace ohledně koronavirové nákazy koncem letošního roku začne stabilizovat a dojde k oživení ekonomiky. Přispívá k tomu i probíhající vakcinace obyvatel.

Očekávání pozitivního vývoje způsobilo, že zájem lidí o pořízení vlastního bydlení nepolevuje. To potvrzuje i počet zhlédnutých inzerátů, který byl v loňském roce vyšší ve srovnání s rokem 2019. Podle údajů, které jsou k dispozici ze začátku letošního roku, sledují lidé realitní portály ještě intenzivněji než v minulém roce.

zdroj: seznamzpravy.cz

Zanechat komentář