Předpokládaný vývoj cen nemovitostí 2022 a vliv inflace

11 března, 2022
0 komentářů

Uplynulé dva roky byly jasným důkazem toho, že předpokládat vývoj cen nemovitostí v roce 2022 s jistotou absolutně nelze. A současná doba to jen potvrzuje. Zatímco odborníci očekávali zpomalení růstu cen nemovitostí v roce 2022, nové pražské byty meziročně zdražují o rekordní čtvrtinu.

Byty zdražují o více než 10 procent

Cena za metr čtvereční novostavby se podle údajů realitní společnosti Svoboda & Williams aktuálně vyšplhala na průměrných 152 043 korun, což je ve srovnání s rokem 2020 nárůst o 12,1 procenta. U starších bytů pak došlo k nárůstu o 10,6 procenta na 132 062 korun. Předpokládané zpomalení růstu cen tedy jednoznačně není na pořadu dne.

Za zdražením je i inflace

Jedním z důvodů, proč ceny bytů stále rostou, je stoupající inflace, která zvyšuje zájem lidí o investici do nemovitostí. Mimo to je poptávka po bytech stále vyšší než nabídka. Pravdou ale je, že v posledních týdnech poptávka mírně ochladla, což může být zapříčiněno aktuálními vysokými úroky u hypoték.

„Může jít však jen o zakolísání na počátku roku, zapříčiněné vyčkávací taktikou některých zájemců o koupi nemovitosti. Kvalifikované investory, kteří financují své nákupy eurovými úvěry a kteří zároveň umí své půjčky pružně refinancovat, však současné vysoké úroky od nákupu nemovitosti neodradí. Inflace v realitách totiž pracuje v jejich prospěch, nadto je motivuje současný nárůst nájemného,“ říká Prokop Svoboda, majitel realitní firmy Svoboda & Williams, podle kterého je zásadní otázkou inflace.

„Pokud by se mělo jednat o dlouhodobější jev, pak potenciál české ekonomiky musí zákonitě narazit – ať už z pohledu kupní síly obyvatel nebo z pohledu diskvalifikace českého kapitálu vysokými úrokovými sazbami. Česká republika nemůže evropským státům dlouhodobě konkurovat vysokými úrokovými sazbami. Trvalejší vysoká inflace by se nejspíš dotkla i cen nemovitostí. V českých městech se sice staví málo, ale i potřeba bydlení se dá dočasně odložit,“ míní Svoboda.

Může Vás zajímat:  Jak ovlivnila pandemie ceny nemovitostí v Brně

Růst cen nemovitostí tlačí celá plejáda příčin

Mimo inflaci způsobuje růst cen nemovitostí stoupající cena stavebních materiálů i energií, počet zahájených novostaveb, zvýšené náklady na kapitál, stále i globální vliv covidu, a v současné době intenzivně i vyostřená geopolitická situace.

Zdroj: nazory.hn.cz

Zanechat komentář