Investice do nemovitostí v době pandemie

12 prosince, 2021
0 komentářů

Objem investic do nemovitostí v loňském roce mírně klesl, a to i přesto, že v první polovině roku 2020 proběhla významná investice do portfolia OKD bytů. Částečně za propadem stojí omezení související s pandemií koronaviru. V prvním čtvrtletí mělo Česko naopak našlápnuto k investičně rekordnímu roku.

Rok 2020 jako 4. nejúspěšnější v historii

V roce 2020 bylo do komerčních nemovitostí investováno 2,77 miliardy eur, díky čemuž byl loňský rok 4. nejúspěšnějším rokem v oblasti investic v historii trhu. Velký podíl z této částky přitom tvoří investice do portfolia nájemních bytů v Moravskoslezském kraji, kterou hned zkraje roku učinil švédský fond Heimstaden Bostad.

Nejvíce peněz putovalo do rezidenčních nemovitostí, nejméně do hotelů

Z celkového objemu investic do komerčních nemovitostí putovalo 51 procent investic do rezidenčních nemovitostí, 23 procent do kancelářských prostor, 15 procent do retailu a 9 procent do průmyslu a logistiky. Hotely a rekreační objekty v roce 2020 vlivem pandemie dosáhly pak pouze tří procent investic, což jednoznačně souvisí s omezeními souvisejícími s pandemií koronaviru.

Díky masivní investici fondu Heimstaden dominoval v roce 2020 příliv financí ze Švédska (47 % trhu), na druhém místě pak bylo Česko.

Zcela chyběly masivní investice

Specifikem roku 2020 pak byla také absence velkých transakcí v hodnotě nad 200 milionů eur, což je dáno jak nedostatečnou nabídkou, tak i omezením cestování (a z toho vyplývajícím omezeným přístupem zahraničních investorů).

Zdroj: ARTN Trend report 2021

Může Vás zajímat:  Byt jako investice do budoucnosti? Ano, ale jen ve správné lokalitě

Zanechat komentář